Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Født:

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  2 DM‐guld
  •  1 DM‐sølv
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

4 x 100 m stafet  [2]
46.61
SB AarhusAarhus6.9
Marie Høgh Larsen, Anne Sofie Kirkegaard
Emma Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge
50.72
DMUHvidovreDMU, Hvidovre19.9
Aurora Suarez Alvarez Thostrup, Helena Reijnen
Anna Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
4 x 200 m stafet  [5]
1:40.17
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2
Marie Høgh Larsen, Klara Skriver Loessl
Josephine Koch Jacobsen, Emma Beiter Bomme
1:51.40
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3
1:45.89
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3
1:48.56
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3
1:41.90
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3
4 x 400 m stafet  [1]
3:47.98
SB AarhusAarhus6.9
Anne Sofie Kirkegaard, Marie Falkebo Jensen
Emma Beiter Bomme, Annemarie Nissen
  [1]
2:31.52
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre20.9
Anna Pedersen, Emilie Børregaard Voigt
Helena Reijnen, Alberte Brok

2019

4 x 100 m stafet  [3]
47.83
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5
Ida Beiter Bomme, Olivia Thorsgaard
Emma Beiter Bomme, Thea Haahr
46.47
DR PB OdenseOdense7.9
49.14
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9
Victoria Lendal, Josephine Koch Jacobsen
Marie Høgh Larsen, Ida Beiter Bomme
4 x 400 m stafet  [2]
3:50.02
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5
Emma Beiter Bomme, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Olivia Thorsgaard
3:59.73
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9
Josephine Koch Jacobsen, Karla Schärfe
Marie Falkebo Jensen, Elena Grøndahl Johansen

2018

4 x 100 m stafet  [2]
52.39
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR26.5
Annemarie Nissen, Rikke Andersen
Laura Tølløse, Line Renée Jensen
50.11
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9
Ida Beiter Bomme, Maria Skov Kragh
Sofie Spiegelhauer, Hannah Illum Petersen
4 x 400 m stafet  [2]
3:49.89
SB ECCCBirmingham, GBRECCC, Birmingham, GBR27.5
Olivia Thorsgaard, Dagmar Olsen
Annemarie Nissen, Ida Kathrine Karstoft
3:57.38
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9
Laura Nørrung Poulsen, Sofie Spiegelhauer
Anna Mark Helwigh, Olivia Thorsgaard

2017

4 x 100 m stafet  [2]
47.77
SB DMAalborgDM, Aalborg2.9
48.86
DUR-18 ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9
Viktoria Dommer, Emilie R Hansen
Ida Beiter Bomme, Hannah Illum Petersen
4 x 400 m stafet  [1]
3:54.64
SB ECCCBrno, CZEECCC, Brno, CZE16.9
Viktoria Dommer, Olivia Thorsgaard
Laura Nørrung Poulsen, Anna Mark Helwigh

2016

4 x 100 m stafet  [2]
47.70
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR28.5
Sandra Bøll, Martha Traoré
Olivia Tuokila, Katrine Koch Jacobsen
48.52
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP17.9
Katrine Koch Jacobsen, Olivia Tuokila
Emma Beiter Bomme, Karoline Matilde Mangor
4 x 400 m stafet  [2]
3:47.33
SB ECCCMersin, TURECCC, Mersin, TUR29.5
Stephanie Saavada, Sandra Bøll
Olivia Tuokila, Anne Sofie Kirkegaard
3:53.30
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP17.9
Cecilie Anna Næsby, Karoline Matilde Mangor
Olivia Tuokila, Anne Sofie Kirkegaard

2015

4 x 100 m stafet  [3]
47.61
DR22 DUR-21 PB AarhusAarhus8.8
48.06
DUR-22 HvidovreHvidovre22.8
49.71
ECCCIstanbul, TURECCC, Istanbul, TUR19.9
Katrine Koch Jacobsen, Emma Beiter Bomme
Laura Tølløse, Cecilie Schou-Nielsen
4 x 400 m stafet  [3]
3:46.23
DR22 DUR-20 SB Mersin, TURMersin, TUR31.5
3:51.31
DUR-21 AarhusAarhus9.8
3:56.34
ECCCIstanbul, TURECCC, Istanbul, TUR19.9
Cecilie Schou-Nielsen, Karoline Matilde Mangor
Josephine Thestrup, Anne Sofie Kirkegaard
  [1]
2:14.57
DUR-17 PB HvidovreHvidovre23.8

2014

4 x 100 m stafet  [3]
48.60
PB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR24.5
Emma Beiter Bomme, Laura Tølløse
Martha Traoré, Sandra Bøll
47.72
DUR DUR-19 PB AabenraaAabenraa6.9
48.08
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9
Marie Caroline Vermund, Laura Tølløse
Emma Beiter Bomme, Martha Traoré
4 x 400 m stafet  [3]
3:56.39
SB ECCCVila Real de Santo Antonio, PORECCC, Vila Real de Santo Antonio, POR25.5
Sandra Bøll, Dagmar Olsen
Erica Jarder, Anne Sofie Kirkegaard
3:55.35
DUR-19 SB AabenraaAabenraa6.9
4:00.09
ECCC-BLeiria, PORECCC-B, Leiria, POR20.9
Emma Beiter Bomme, Josephine Thestrup
Karoline Matilde Mangor, Anne Sofie Kirkegaard

2013

4 x 100 m stafet  [1]
49.53
DUR-15 SB ÅrhusÅrhus31.8
4 x 400 m stafet  [1]
4:08.14
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK25.5
  [1]
2:17.81
DUR-15 PB ÅrhusÅrhus1.9

2012

4 x 100 m stafet  [1]
DQ
ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5
4 x 400 m stafet  [1]
4:00.89
SB ECCC-BDubnica nad Váhom, SVKECCC-B, Dubnica nad Váhom, SVK27.5
Louise Brasen, Christine Jensen
Anna Olsson, Rikke Rønholt

2010

4 x 100 m stafet  [1]
48.73
PB ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5
Sara Svendsen, Anna Olsson
Laetitia Bruun, Helena Schmidt-Scherer
4 x 400 m stafet  [1]
4:07.83
SB ECCC-BBern, SUIECCC-B, Bern, SUI30.5
Alvilde Maria Ossum, Louise Titze
Louise Brasen, Heidi Jensen

2006

4 x 100 m stafet  [1]
51.40
SB ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR27.5
Julie Flensborg Madsen, Alvilde Maria Ossum
Julie Schmidt-Scherer, Anita Tørring
4 x 400 m stafet  [1]
3:51.74
SB ECCC-BIstanbul, TURECCC-B, Istanbul, TUR28.5
Alvilde Maria Ossum, Heidi Jensen
Silla Duhrkop, Rikke Rønholt

2001

4 x 400 m stafet  [1]
3:38.65
DR PB Rīga, LATRīga, LAT23.6

1976

4 x 100 m stafet  [1]
49.09
DUR-20 PB ÅrhusÅrhus21.8

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

4 x 100 m stafet
Ude46.47   DROdense7.9.193
4 x 200 m stafet
Inde1:40.17   Odense23.2.202
4 x 400 m stafet
Ude3:38.65   DRRīga, LAT23.6.012

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 49
Per disciplin:
4 x 100 m stafet:22
4 x 200 m stafet:5
4 x 400 m stafet:19
:1
:2

Danske mesterskaber

Ude
4 x 100 m stafet
DM 2017 1
47.77
Inde
4 x 200 m stafet
DMi 2020 2
1:40.17

Ungdom
Ude
4 x 100 m stafet
DMU 2020 1
15
50.72
DMU 2020 4
15
2:31.52
Inde
4 x 200 m stafet
iDMU 2020 1
22
1:48.56 1
19
1:45.89 1
17
1:41.90 1
15
1:51.40