Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Sara Slott Petersen

Født: 9 april 1987

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

  •  400 m hæk De olympiske lege‐sølv 2016
  •  400 m hæk EM‐guld 2016
  • 400 m hæk Nr. 4 til VM 2015
    400 m hæk Bronze ved Universiaden 2009
    400 m hæk Nr. 4 til Ungdoms VM 2003
  •  21 DM‐guld
  •  7 DM‐sølv
  •  1 DM‐bronze
  •  13 IDM‐guld
  •  3 IDM‐sølv

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

400 m  [3]
54.40mix
SB AarhusAarhus8.8
53.39
PB DMKøbenhavnDM, København15.8
54.74
AarhusAarhus6.9
300 m hæk  [1]
39.42
SB (6)Oslo, NOROslo, NOR11.6
400 m hæk  [3]
56.30
SB BauhausStockholm, SWEBauhaus, Stockholm, SWE23.8
56.38
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK11.9
55.20
SB (6)GGalaRoma, ITAGGala, Roma, ITA17.9
4 x 400 m stafet  [1]
4:01.42
PB AarhusAarhus6.9
 Aarhus 1900
Ida Marie Hartmann, Sara Slott Petersen
Emma Giovanna Vitale, Martha Danneskjold Rasmussen

2019

200 m  [1]
24.36
i
SB SkiveSkive2.2
400 m  [2]
54.95
i
SB DMiSkiveDMi, Skive17.2
53.49
PB OdenseOdense7.9
400 m hæk  [9]
56.81
SB KøbenhavnKøbenhavn18.6
55.45
SB RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI30.6
55.90
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI9.7
55.86
Heusden, BELHeusden, BEL20.7
56.99
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7
55.76
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8
54.89
SB (15)QuerciaRovereto, ITAQuercia, Rovereto, ITA27.8
55.33
Gloria CupAntalya, TURGloria Cup, Antalya, TUR16.9
DQ
VMDoha, QATVM, Doha, QAT1.10
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.28
SB EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8
 Denmark
Annemarie Nissen, Louise Jørgensen
Mathilde Kreiberg Skou, Sara Slott Petersen

2018

400 m  [1]
54.47
i
SB DMiSkiveDMi, Skive18.2
400 m hæk  [4]
55.61
SB BestsellerGoleniów, POLBestseller, Goleniów, POL20.6
55.48
SB (34)KøbenhavnKøbenhavn26.6
1:30.61
DLLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI5.7
56.91
EMBerlin, GEREM, Berlin, GER8.8

2017

200 m  [6]
24.07
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1
24.30
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2
24.06
i
SB DMiSkiveDMi, Skive18.2
23.75
SB DMAalborgDM, Aalborg3.90.0
24.07
DMAalborgDM, Aalborg3.90.0
24.33
OdenseOdense9.9
400 m  [7]
53.08
i
SB Toruń, POLToruń, POL10.2
52.87
i
SB Ostrava, CZEOstrava, CZE14.2
53.67
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2
53.39
i
iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB3.3
52.86
i
SB (34)iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB3.3
53.58
PB OdenseOdense21.5
55.75
OdenseOdense9.9
400 m hæk  [11]
54.85
SB DLEugene, ORPre, Eugene, OR27.5
55.82
AarhusAarhus2.6
54.35
SB (12)DLRoma, ITAGGala, Roma, ITA8.6
54.49
DLLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI6.7
55.04
DLLondon, GBRMüller, London, GBR9.7
55.56
DLRabat, MARMohammed VI, Rabat, MAR16.7
55.23
VMLondon, GBRVM, London, GBR7.8
55.45
VMLondon, GBRVM, London, GBR8.8
55.28
DLBirmingham, GBRMüller, Birmingham, GBR20.8
54.35
=SB DLZürich, SUIWK, Zürich, SUI24.8
55.54
DLBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL1.9

2016

200 m  [5]
24.22
i
SB DMiSkiveDMi, Skive27.2
23.87
i
DR PB DMiSkiveDMi, Skive27.2
23.59
PB DMAarhusDM, Aarhus28.8+1.2
23.64
DMAarhusDM, Aarhus28.80.0
24.04
KøbenhavnKøbenhavn10.9+2.0
400 m  [4]
52.80
i
DR PB IPMKarlsruhe, GERIPM, Karlsruhe, GER6.2
52.59
i
DR PB (29)v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2
53.85
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2
54.40
SB KøbenhavnKøbenhavn10.9
400 m hæk  [13]
55.20
SB SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI14.6
55.13
SB AarhusAarhus25.6
56.07
PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN29.6
55.59
EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED9.7
55.12
SB EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED10.7
54.81
SB DLMonaco, MONHerc, Monaco, MON15.7
54.33
SB DLLondon, GBRMüller, London, GBR22.7
55.20
OLRio de Janeiro, BRAOL, Rio de Janeiro, BRA15.8
54.55
OLRio de Janeiro, BRAOL, Rio de Janeiro, BRA16.8
53.55
DR PB (3)OLRio de Janeiro, BRAOL, Rio de Janeiro, BRA18.8
54.98
DLLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI25.8
54.22
DLZürich, SUIWK, Zürich, SUI1.9
54.60
DLBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL9.9

2015

50 m  [1]
6.75
i
PB AarhusAarhus29.12
60 m  [3]
7.68
i
PB AarhusAarhus29.12
7.62
i
PB AarhusAarhus29.12
7.63
i
AarhusAarhus12.2
400 m  [5]
54.01
i
SB FlandersGent, BELFlanders, Gent, BEL7.2
52.83
i
DR PB (33)v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2
53.29
i
iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE6.3
53.82
i
iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE6.3
55.14
SB KøbenhavnKøbenhavn5.9
400 m hæk  [15]
58.10
i
WL SB (1)FlandersGent, BELFlanders, Gent, BEL7.2
55.73
SB Nordic ChallAarhusNordic Chall, Aarhus23.5
55.23
DR PB AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI6.6
55.13
DR PB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL20.6
54.79
DR PB SidłoSopot, POLSidło, Sopot, POL27.6
53.99
DR PB (3)DLSaint-Denis, FRAAreva, Saint-Denis, FRA4.7
55.01
DLLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI9.7
54.42
BauhausStockholm, SWEBauhaus, Stockholm, SWE30.7
55.52
CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8
Uregelmæssighed: Unknown irregularity
55.56
DMAarhusDM, Aarhus9.8
55.11
VMBeijing, CHNVM, Beijing, CHN23.8
54.34
VMBeijing, CHNVM, Beijing, CHN24.8
54.20
VMBeijing, CHNVM, Beijing, CHN26.8
54.57
DLZürich, SUIWK, Zürich, SUI3.9
57.56
KøbenhavnKøbenhavn5.9
4 x 200 m stafet  [1]
DNF
i
v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2
 DEN-ISL
Sara Petersen, Anna Thestrup Andersen
Emma Bomme, Anne Sofie Kirkegaard
4 x 400 m stafet  [1]
3:41.06
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL21.6
 Denmark
Anne Sofie Kirkegaard, Anna Thestrup Andersen
Mette Graversgaard, Sara Slott Petersen

2014

200 m  [1]
24.33
PB AabenraaAabenraa6.9-0.2
400 m  [1]
55.83
SB AabenraaAabenraa6.9
400 m hæk  [7]
1:02.26
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT21.6
57.25
SB Rhede, GERRhede, GER11.7
56.83
SB LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR19.7
56.79
SB DMOdenseDM, Odense3.8
56.44
SB (53)CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8
DQ
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI13.8
57.98
AabenraaAabenraa6.9

2013

200 m  [2]
25.62
i
SB DMiSkiveDMi, Skive23.2
25.58
i
SB SkiveSkive23.2

2012

200 m  [5]
24.41
i
SB DMiSkiveDMi, Skive25.2
26.62
i
SkiveSkive25.2
24.57
w
OdenseOdense13.5+3.1
24.18
w
DMKøbenhavnDM, København26.8+2.9
24.38
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9+3.1
300 m  [1]
Uregelmæssighed: Oversized track
39.29
i
BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN7.2
400 m  [5]
54.00
i
SB ASVÖWien, AUTASVÖ, Wien, AUT11.2
55.03
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2
56.20
SB OdenseOdense13.5
55.56
SB RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI3.6
56.77
KøbenhavnKøbenhavn8.9
300 m hæk  [1]
39.29
PB UNKNOWN, ???UNKNOWN, ???5.2
400 m hæk  [15]
56.66
i
ER PB (1)Val-de-Reuil, FRAVal-de-Reuil, FRA18.2
55.92
DR PB IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL26.5
55.83
DR PB AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI2.6
56.93
OrIstanbul, TUROr, Istanbul, TUR9.6
56.58
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN27.6
56.07
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN28.6
56.76
Chambéry, FRAChambéry, FRA8.7
56.16
Sotteville-lès-Rouen, FRASotteville-lès-Rouen, FRA10.7
56.11
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI17.7
55.68
DR PB (38)KusocSzczecin, POLKusoc, Szczecin, POL21.7
56.01
OLLondon, GBROL, London, GBR5.8
56.21
OLLondon, GBROL, London, GBR6.8
57.20
CoAGKøbenhavnCoAG, København21.8
57.87
DMKøbenhavnDM, København26.8
1:01.77
KøbenhavnKøbenhavn8.9

2011

60 m  [1]
7.87
i
PB London, GBRLondon, GBR29.1
200 m  [2]
24.86
i
SB London, GBRLondon, GBR29.1
25.29
SB OdenseOdense11.6-2.2
400 m  [1]
55.01
i
SB BirmGBirmingham, GBRBirmG, Birmingham, GBR5.2
400 m hæk  [13]
58.29
SB KøbenhavnKøbenhavn3.6
58.54
PoksHässleholm, SWEPoks, Hässleholm, SWE12.6
57.52
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6
57.34
SB LottoNivelles, BELLotto, Nivelles, BEL25.6
57.73
Tarare, FRATarare, FRA9.7
56.95
SB Chambéry, FRAChambéry, FRA10.7
55.97
DR PB (36)ŠušteršičLjubljana, SLOŠušteršič, Ljubljana, SLO27.7
59.72
DMKøbenhavnDM, København7.8
57.94
CoAGKøbenhavnCoAG, København11.8
57.02
WUGShenzhen, CHNWUG, Shenzhen, CHN16.8
56.54
WUGShenzhen, CHNWUG, Shenzhen, CHN18.8
56.32
VMDaegu, KORVM, Daegu, KOR29.8
56.49
VMDaegu, KORVM, Daegu, KOR30.8
4 x 100 m stafet  [1]
46.91
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB18.6
 Denmark
Sara Svendsen, Sara Slott Petersen
Anna Olsson, Rugiatu Kallon
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.27
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6
 Denmark
Katrine Mikkelsen, Dagmar Olsen
Anna Olsson, Sara Slott Petersen

2010

200 m  [1]
24.67
SB OdenseOdense27.6+0.1
400 m  [2]
55.61
SB OdenseOdense27.6
58.79
HvidovreHvidovre11.9
800 m  [1]
2:15.70
PB HvidovreHvidovre11.9
400 m hæk  [6]
57.95
SB Chambéry, FRAChambéry, FRA4.7
57.76
SB ArcobalenoCelle Ligure, ITAArcobaleno, Celle Ligure, ITA8.7
57.67
SB el HassanTanger, MARel Hassan, Tanger, MAR18.7
57.9h
AarhusAarhus21.7
57.9h
Hurdles FestAarhusHurdles Fest, Aarhus21.7
57.28
SB EMBarcelona, ESPEM, Barcelona, ESP27.7

2009

100 m  [5]
11.8h
OdenseOdense16.5-1.8
11.8h
OdenseOdense16.5-1.8
11.93
w
DMOdenseDM, Odense29.8+3.0
12.84
SB OdenseOdense30.8-2.1
12.22
w
EsbjergEsbjerg6.9+2.8
200 m  [10]
24.43
i
=PB NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE25.1
24.67
i
BirmGBirmingham, GBRBirmG, Birmingham, GBR1.2
24.13
i
DUR-22 PB BirmGBirmingham, GBRBirmG, Birmingham, GBR1.2
25.68
i
SkiveSkive28.2
24.75
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2
24.40
SB AarhusAarhus14.6-2.3
24.34
PB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH21.6-0.6
24.48
DMOdenseDM, Odense30.8+0.6
26.42
OdenseOdense30.8-0.1
24.63
DT KøbenhavnDT , København12.9+1.5
400 m  [10]
54.42
i
PB NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE24.1
54.14
i
PB ClassicWien, AUTClassic, Wien, AUT3.2
56.09
i
DMiSkiveDMi, Skive1.3
53.85
i
DR DR22 DUR-22 PB (60)iEMTorino, ITAiEM, Torino, ITA6.3
54.63
i
iEMTorino, ITAiEM, Torino, ITA6.3
55.9h
OdenseOdense16.5
55.9h
OdenseOdense16.5
55.08
SB DMOdenseDM, Odense29.8
58.69
OdenseOdense30.8
56.40
KøbenhavnKøbenhavn12.9
400 m hæk  [17]
58.12
SB Pavia, ITAPavia, ITA10.5
57.07
SB CAARabat, MARCAA, Rabat, MAR23.5
57.22
VenizHaniá, GREVeniz, Haniá, GRE1.6
57.60
AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI6.6
57.66
ENEA CupBydgoszcz, POLENEA Cup, Bydgoszcz, POL10.6
57.24
UNKNOWN, UNKNOWN, 12.6
56.70
PB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH20.6
57.28
WUGBeograd, SRBWUG, Beograd, SRB7.7
56.40
DR DR22 PB (53)WUGBeograd, SRBWUG, Beograd, SRB9.7
57.20
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU16.7
57.08
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU17.7
56.77
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU18.7
56.82
CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8
56.51
VMBerlin, GERVM, Berlin, GER17.8
56.99
VMBerlin, GERVM, Berlin, GER18.8
1:03.45
DMOdenseDM, Odense30.8
1:00.63
DT KøbenhavnDT , København12.9
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.32
SB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH21.6
 Denmark
Katrine Mikkelsen, Helena Schmidt-Scherer
Anna Olsson, Sara Slott Petersen

2008

100 m  [1]
12.74
SB HvidovreHvidovre14.9-2.1
200 m  [3]
24.64
SB DT AarhusDT , Aarhus10.5+1.2
24.44
SB NMTampere, FINNM, Tampere, FIN7.9-0.7
25.52
HvidovreHvidovre14.9-2.2
300 m  [1]
39.53
PB AarhusAarhus20.5
400 m  [5]
56.12
SB DT AarhusDT , Aarhus10.5
54.42
PB DMKøbenhavnDM, København2.8
54.84
DT HvidovreDT , Hvidovre30.8
54.31
PB ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus4.9
55.34
HvidovreHvidovre14.9
400 m hæk  [11]
58.18
SB BIGBedford, GBRBIG, Bedford, GBR1.6
58.54
VattenfallLapua, FINVattenfall, Lapua, FIN8.6
58.48
Lapua, FINLapua, FIN8.6
57.06
SB (80)GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED14.6
58.95
PapGArnhem, NEDPapG, Arnhem, NED18.6
57.87
EWECuxhaven, GEREWE, Cuxhaven, GER12.7
DQ
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR17.7
58.19
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE28.7
58.97
DMKøbenhavnDM, København3.8
58.65
DT HvidovreDT , Hvidovre30.8
57.11
NMTampere, FINNM, Tampere, FIN6.9

2007

100 m  [3]
12.19
PB OdenseOdense13.50.0
12.17
PB DMOdenseDM, Odense4.8-1.2
12.07
PB DMOdenseDM, Odense4.8-1.3
200 m  [10]
24.43
i
DUR-20 PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE28.1
24.57
i
RödblåGöteborg/FH, SWERödblå, Göteborg/FH, SWE10.2
24.56
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE17.2
24.59
i
NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE17.2
24.63
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE24.2
24.75
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE25.2
24.60
i
NCGöteborg/FH, SWENC, Göteborg/FH, SWE25.2
24.60
PB LyngbyGLyngbyLyngbyG, Lyngby2.6-1.1
24.35
DUR-20 PB ÅrhusÅrhus17.6+0.1
24.40
ECp-2OdenseECp-2, Odense24.6-0.4
400 m  [2]
55.47
i
PB NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE18.2
54.44
DUR-20 PB AarhusAarhus9.6
60 m hæk 84.0 cm  [4]
8.84
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE21.1
8.86
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE28.1
8.68
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE28.1
8.58
i
=PB NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE17.2
400 m hæk  [9]
58.8h
OdenseOdense13.5
57.95
SB Den Haag, NEDDen Haag, NED27.5
58.05
StavGStavanger, NORStavG, Stavanger, NOR13.6
57.01
PB (83)ECp-2OdenseECp-2, Odense23.6
57.30
ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus29.6
57.56
EM U20Debrecen, HUNEM U20, Debrecen, HUN13.7
57.52
EM U20Debrecen, HUNEM U20, Debrecen, HUN14.7
58.23
SavoGLapinlahti, FINSavoG, Lapinlahti, FIN22.7
58.93
DMOdenseDM, Odense5.8

2006

100 m  [2]
12.16
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre9.9+2.6
12.37
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre9.9+0.3
200 m  [5]
24.88
i
PB NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE25.2
24.80
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK18.6+0.4
24.92
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE9.7-0.3
24.69
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE9.7-1.1
24.86
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9+1.7
400 m  [3]
56.33
i
PB (86)NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE25.2
54.70
DUR-19 PB (98)DMOdenseDM, Odense22.7
56.38
DMUHvidovreDMU, Hvidovre9.9
60 m hæk 84.0 cm  [4]
8.72
i
PB AthleticumMalmö/A, SWEAthleticum, Malmö/A, SWE4.2
8.80
i
RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE18.2
8.73
i
RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE18.2
8.71
i
PB (76)NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE25.2
400 m hæk  [9]
1:00.07
SB LyngbyGLyngbyLyngbyG, Lyngby3.6
59.28
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK17.6
58.24
SB ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus6.7
59.66
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE7.7
59.47
DMOdenseDM, Odense23.7
58.88
Aalg GPAalborgAalg GP, Aalborg28.7
58.89
VM U20Beijing, CHNVM U20, Beijing, CHN15.8
57.65
DUR PB (15)VM U20Beijing, CHNVM U20, Beijing, CHN16.8
1:00.20
NordenkampenEskilstuna, SWENordenkampen, Eskilstuna, SWE2.9
4 x 100 m stafet  [1]
47.23
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK17.6
 Denmark
Sofie Olesen, Sara Slott Petersen
Tina Brodsgård, Maria Severin
4 x 400 m stafet  [1]
3:46.11
SB ECp-2Banská Bystrica, SVKECp-2, Banská Bystrica, SVK18.6
 Denmark
Sara Slott Petersen, Bodil Møller Have
Cecile Fjord Sørensen, Kathrine Nielsen

2005

100 m  [1]
12.58
SB SkiveSkive3.9+1.8
200 m  [3]
24.63
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7+1.0
24.65
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7-0.4
25.26
NordicC-jKristiansand, NORNordicC-j, Kristiansand, NOR28.8+0.6
400 m  [2]
55.71
PB DMOdenseDM, Odense30.7
55.34
PB NordicC-jKristiansand, NORNordicC-j, Kristiansand, NOR27.8
100 m hæk 84.0 cm  [1]
14.25
DUR-18 PB SkiveSkive3.9-0.6
400 m hæk  [9]
1:01.17
SB KøbenhavnKøbenhavn6.6
58.66
PB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST18.6
59.36
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7
1:00.07
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE8.7
59.40
GötagalanKarlstad, SWEGötagalan, Karlstad, SWE18.7
59.16
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU22.7
58.85
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU23.7
58.21
DUR-18 PB (18)DMOdenseDM, Odense31.7
58.53
NordicC-jKristiansand, NORNordicC-j, Kristiansand, NOR28.8
4 x 400 m stafet  [1]
3:44.50
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST19.6
 Denmark
Sara Slott Petersen, Cecile Fjord Sørensen
Julie Madsen, Sofie Abildtrup

2004

100 m  [1]
11.6h
DMKøbenhavnDM, København8.80.0
100 m hæk 84.0 cm  [1]
14.88
SB DMKøbenhavnDM, København8.8
400 m hæk  [2]
1:00.60
SB (92) (25)VM U20Grosseto, ITAVM U20, Grosseto, ITA14.7
1:02.02
DMKøbenhavnDM, København8.8

2003

100 m  [1]
12.48
PB DMHvidovreDM, Hvidovre10.8
200 m  [1]
25.06
i
DUR-16 PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.3
400 m hæk  [6]
1:00.77
SB LyngbyLyngby9.6
59.71
PB VM U18Sherbrooke, CANVM U18, Sherbrooke, CAN12.7
59.42
PB VM U18Sherbrooke, CANVM U18, Sherbrooke, CAN13.7
1:00.47
EYOParis, FRAEYO, Paris, FRA28.7
1:00.18
EYOParis, FRAEYO, Paris, FRA30.7
1:04.57
DMHvidovreDM, Hvidovre10.8

2002

200 m  [1]
25.00
DUR-15 PB DMRandersDM, Randers18.8+0.9
100 m hæk 84.0 cm  [1]
14.66
PB DMRandersDM, Randers18.8-0.2
400 m hæk  [2]
1:00.67
PB (91) (28)DMRandersDM, Randers17.8
1:00.91
ECCC-BjKøbenhavnECCC-Bj, København21.9

2001

400 m hæk  [1]
1:01.11
PB DMAarhusDM, Aarhus26.8

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.75   Aarhus29.12.1410
60 m
Inde7.62   Aarhus29.12.1412
100 m
Ude12.07   Odense4.8.07-1.328
200 m
Ude23.59   Aarhus28.8.16+1.24
Inde23.87   DRSkive27.2.162
400 m
Ude53.39   København15.8.204
Inde52.59   DRVäxjö, SWE13.2.161
800 m
Ude2:15.70   Hvidovre11.9.10
100 m hæk 84.0 cm
Ude14.25   DUR-18Skive3.9.05-0.626
400 m hæk
Ude53.55   DRRio de Janeiro, BRA18.8.161
4 x 400 m stafet
Ude4:01.42   Aarhus6.9.20

300 m
Ude39.53   Aarhus20.5.086
300 m hæk
Ude39.29   UNKNOWN, ???5.2.121
400 m hæk
Inde56.66   ERVal-de-Reuil, FRA18.2.121

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 316
Per disciplin:
50 m:1
60 m:4
100 m:14
200 m:56
300 m:2
400 m:53
800 m:1
60 m hæk 84.0 cm:8
100 m hæk 84.0 cm:3
300 m hæk:2
400 m hæk:162
4 x 100 m stafet:2
4 x 200 m stafet:1
4 x 400 m stafet:7

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2003 2
12.48
DM 2004 3
11.6h
DM 2007 1
12.07 1
h1
12.17
DM 2009 1
11.93w
200 m
DM 2002 2
25.00
DM 2009 1
24.48
DM 2012 1
24.18w
DM 2016 1
23.64 1
h2
23.59
DM 2017
1
h3
24.07 2
h1
23.75
400 m
DM 2005 2
55.71
DM 2006 2
54.70
DM 2008 1
54.42
DM 2009 1
55.08
DM 2020 1
53.39
100 m hæk 84.0 cm
DM 2002 2
14.66
DM 2004 2
14.88
400 m hæk
DM 2001 2
1:01.11
DM 2002 1
1:00.67
DM 2003 1
1:04.57
DM 2004 1
1:02.02
DM 2005 1
58.21
DM 2006 1
59.47
DM 2007 1
58.93
DM 2008 1
58.97
DM 2009 1
1:03.45
DM 2011 1
59.72
DM 2012 1
57.87
DM 2014 1
56.79
DM 2015 1
55.56
DM 2019 1
56.99
Inde
200 m
DMi 2009 1
24.75
DMi 2012 1
24.41
DMi 2013 1
25.62
DMi 2016 1
23.87 1
h3
24.22
DMi 2017 1
24.06 1
h3
24.30
400 m
DMi 2009 1
56.09
DMi 2012 1
55.03
DMi 2016 1
53.85
DMi 2017 1
53.67
DMi 2018 1
54.47
DMi 2019 1
54.95

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2006 1
19
12.37 1
19
h2
12.16w
200 m
DMU 2006 1
19
24.86
400 m
DMU 2006 1
19
56.38

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 3 2009 1
r2
24.34
400 m hæk
EM-Hold Div 3 2009 1
r2
56.70
VM 2009
7
s3
56.99 4
h3
56.51
EM 2010
5
h4
57.28
EM-Hold Div 2 2011 2
57.52
VM 2011
6
s3
56.49 5
h2
56.32
EM 2012
5
s2
56.07 2
h4
56.58
OL 2012
6
s2
56.21 5
h3
56.01
EM 2014
h2
DQ
EM-Hold Div 2 2014 6
1:02.26
EM-Hold Div 2 2015 1
55.13
VM 2015 4
54.20 1
s2
54.34 1
h4
55.11
EM 2016 1
55.12 1
s2
55.59
OL 2016 2
53.55 2
s3
54.55 1
h4
55.20
VM 2017
4
s2
55.45 2
h2
55.23
EM 2018
6
s1
56.91
EM-Hold Div 2 2019 1
55.76
VM 2019
h3
DQ
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2011 8
46.91
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 3 2009 1
r2
3:46.32
EM-Hold Div 2 2011 6
3:46.27
EM-Hold Div 2 2015 2
3:41.06
EM-Hold Div 2 2019 6
3:46.28
Inde
400 m
iEM 2009
6
s1
54.63 3
h4
53.85
iEM 2015
5
s1
53.82 3
h4
53.29
iEM 2017
3
s2
52.86 2
h5
53.39

Ude
400 m hæk
VM U18 2003 4
17
59.42 2
17
h1
59.71
VM U20 2004
6
19
h3
1:00.60
EM U20 2005 4
19
58.85 3
19
h2
59.16
VM U20 2006
5
19
s1
57.65 4
19
h3
58.89
EM U20 2007 6
22
57.52 2
22
h2
57.56
EM U20 2009 6
22
56.77 4
22
s2
57.08 2
22
h3
57.20