Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Marie Høgh Larsen

Født: 2003

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  1 IDM‐bronze

resultater 2021

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2021

50 m  [1]
6.65
i
PB (1)AarhusAarhus30.12
60 m  [4]
7.58
i
PB AarhusAarhus30.12
7.66
i
AarhusAarhus30.12
7.50
i
DR22 DUR DUR-18 PB RandersRanders16.1
7.47
i
DR22 DUR DUR-18 PB (46) (3)RandersRanders16.1
200 m  [1]
25.40
i
RandersRanders16.1

2020

50 m  [2]
6.71
i
PB (6)KøbenhavnKøbenhavn4.1
6.71
i
=PB KøbenhavnKøbenhavn4.1
60 m  [10]
7.80
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
7.78
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
7.72
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
7.72
i
=SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
7.69
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2
7.69
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2
7.60
i
PB (42)DMiOdenseDMi, Odense22.2
7.60
i
=PB DMiOdenseDMi, Odense22.2
7.65
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2
7.69
i
iDMUSkiveiDMU, Skive29.2
100 m  [11]
12.44
SB TårnbyTårnby11.7+0.1
12.22
PB GreveGreve12.7+1.6
12.28
w
GreveGreve12.7+2.8
12.33 mix
KøbenhavnKøbenhavn27.7-1.4
12.20
PB HvidovreHvidovre1.8-0.1
12.08
PB HvidovreHvidovre1.80.0
12.20
DMKøbenhavnDM, København15.8-2.4
12.08
=PB DMKøbenhavnDM, København15.8+1.7
12.10
FrederiksbergFrederiksberg25.8+1.4
12.18
AarhusAarhus6.9-1.2
12.12
DMUAalborgDMU, Aalborg12.9+0.2
200 m  [6]
25.38
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
25.60
i
iDMUSkiveiDMU, Skive1.3
25.69
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7+3.5
25.22
w
HvidovreHvidovre2.8+2.4
25.69
SB TårnbyTårnby27.8+0.3
25.08
PB DMUAalborgDMU, Aalborg13.90.0
Længdespring  [1]
5.34
SB TårnbyTårnby27.8+0.1
 
5.31 SB
 +1.0
5.34 SB
 +0.1
4.13
 +0.1
5.10
 +0.7
XX
4 x 100 m stafet  [1]
46.61
SB AarhusAarhus6.9
 Sparta AM
Marie Høgh Larsen, Anne Sofie Kirkegaard
Emma Beiter Bomme, Cecilie Gedsø Færge
4 x 200 m stafet  [1]
1:40.17
i
PB DMiOdenseDMi, Odense23.2
 Sparta AM
Marie Høgh Larsen, Klara Skriver Loessl
Josephine Koch Jacobsen, Emma Beiter Bomme

2019

60 m  [12]
7.80
i
PB BallerupBallerup19.1
7.81
i
BallerupBallerup19.1
7.90
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.82
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.90
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.82
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.81
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.81
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.77
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.77
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
7.78
i
iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
7.71
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
100 m  [13]
12.72
SB KøbenhavnKøbenhavn28.5+1.3
12.37
w
OdenseOdense1.6+3.6
12.40
PB HvidovreHvidovre8.6+1.4
12.39
PB HvidovreHvidovre8.6-0.4
12.44
HelsingørHelsingør15.6-0.4
12.32
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6+0.5
12.38
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6+1.3
12.42
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-1.1
12.66
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-2.3
12.45
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8-3.3
12.31
PB GreveGreve24.8-2.1
12.40
GreveGreve24.8-2.1
12.35
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.90.0
200 m  [8]
25.59
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
25.71
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
25.53
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive24.2
25.61
PB HvidovreHvidovre9.6+1.5
25.83
HelsingørHelsingør16.6+1.5
25.45
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6-1.5
25.50
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7-1.9
25.42
PB DMEsbjergDM, Esbjerg28.7-0.1
Længdespring  [3]
5.07
i
PB BallerupBallerup20.1
 
4.44 SB5.02 SBX5.00X5.07 PBSB
5.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE9.2
5.55
i
PB iDMUSkiveiDMU, Skive23.2
 
5.44 PBSBX5.34X5.335.55 PBSB
4 x 100 m stafet  [2]
47.52
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8
 Denmark
Marie Høgh Larsen, Caroline Benfeldt Sørensen
Josephine Koch Jacobsen, Klara Skriver Loessl
49.14
ECCCLeiria, PORECCC, Leiria, POR21.9
 Sparta AM
Victoria Lendal, Josephine Koch Jacobsen
Marie Høgh Larsen, Ida Beiter Bomme

2018

60 m  [10]
8.11
i
PB BallerupBallerup20.1
8.07
i
PB BallerupBallerup20.1
8.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
7.96
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
8.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
7.96
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
8.11
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
8.03
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
7.96
i
=PB SkiveSkive24.2
7.99
i
SkiveSkive24.2
80 m  [2]
10.08
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6+1.3
9.94
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6+3.6
100 m  [16]
12.86
PB GlostrupGlostrup28.4-1.5
12.79
PB GlostrupGlostrup28.4-0.7
12.66
PB KøbenhavnKøbenhavn27.5-1.2
12.48
PB FrederiksbergFrederiksberg2.6+2.0
12.52
w
FrederiksbergFrederiksberg2.6+3.0
12.75
HvidovreHvidovre9.6-1.0
12.84
HvidovreHvidovre9.6-1.5
12.59
BallerupBallerup16.6-1.6
12.56
BallerupBallerup16.6-0.4
12.45
w
FrederiksbergFrederiksberg23.8+2.9
12.58
AalborgAalborg1.9-0.8
12.47
PB AalborgAalborg1.90.0
12.47
=PB BallerupBallerup22.9-1.6
12.47
=PB BallerupBallerup22.9-1.6
12.74
GreveGreve30.9-0.5
12.41
PB GreveGreve30.9+0.2
200 m  [9]
27.27
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
27.27
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
26.68
i
PB SkiveSkive25.2
25.79
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6+0.5
26.20
BallerupBallerup17.6-0.1
26.78
SilkeborgSilkeborg18.8-1.6
26.36
FrederiksbergFrederiksberg23.8+1.4
25.75
PB AalborgAalborg2.90.0
25.75
=PB GreveGreve29.9+0.6
800 m  [1]
2:51.10
SB SilkeborgSilkeborg19.8
60 m hæk 76.2 cm  [1]
9.63
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1
  [4]
13.23
SB HvidovreHvidovre9.6-0.1
12.78
SB HvidovreHvidovre9.6-1.4
12.72
SB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6+2.0
13.06
SilkeborgSilkeborg18.8-1.5
Højdespring  [2]
1.44
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1
1.41
SB SilkeborgSilkeborg18.8
Længdespring  [15]
4.54
i
PB KøbenhavnKøbenhavn7.1
5.06
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE10.2
4.71
i
SkiveSkive24.2
5.29
PB GlostrupGlostrup28.4+2.0
5.20
KøbenhavnKøbenhavn27.50.0
5.28
FrederiksbergFrederiksberg2.6-0.5
5.33
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6-1.5
5.38
PB BallerupBallerup17.60.0
5.09
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6-0.9
4.88
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE29.6-0.4
5.00
SilkeborgSilkeborg19.8+0.9
5.42
PB AalborgAalborg2.9-0.8
5.45
=PB BallerupBallerup22.9+0.7
5.45
PB BallerupBallerup22.9+0.7
 
5.13X5.45 PB=SB5.255.255.04
5.00
GreveGreve29.9+1.3
Trespring   [5]
10.49
i
PB BallerupBallerup20.1
10.76
i
PB SkiveSkive25.2
10.83
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6+1.8
10.87
w
FrederiksbergFrederiksberg3.6+2.8
10.63
BallerupBallerup16.6-0.6
Kuglestød 3.0 kg  [4]
8.09
i
PB GreveGreve1.10
7.61
i
KøbenhavnKøbenhavn7.1
8.11
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6
7.27
SilkeborgSilkeborg18.8
Spydkast 500 gram  [2]
25.57
PB SilkeborgSilkeborg19.8
26.35
PB GreveGreve29.9

2017

50 m  [2]
7.28
i
PB (7)HvidovreHvidovre15.1
7.32
i
HvidovreHvidovre15.1
60 m  [5]
8.49
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
8.56
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
8.49
i
=PB SkiveSkive25.2
8.48
i
PB HelsingørHelsingør11.3
8.44
i
PB HelsingørHelsingør11.3
80 m  [2]
10.46
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7+2.9
10.54
w
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7+3.3
100 m  [14]
13.73
TårnbyTårnby6.5-1.4
13.31
PB TårnbyTårnby6.5+1.0
13.31
=PB KøbenhavnKøbenhavn1.6+0.7
13.39
FrederiksbergFrederiksberg3.6-2.3
13.32
FrederiksbergFrederiksberg3.6-1.2
13.34
KøbenhavnKøbenhavn17.6-0.4
13.23
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6-0.4
13.13
w
KøbenhavnKøbenhavn20.6+2.4
12.87
PB HvidovreHvidovre26.8+0.2
12.97
PB HvidovreHvidovre26.8-0.2
13.05
GreveGreve16.9-1.2
13.15
KøbenhavnKøbenhavn23.9-1.7
13.28
GreveGreve1.10-1.8
13.34
GreveGreve1.10-1.7
200 m  [4]
28.20
PB TårnbyTårnby7.5-0.7
27.31
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6+1.6
27.58
KøbenhavnKøbenhavn19.8+1.7
26.94
PB HvidovreHvidovre27.8+1.4
800 m  [1]
2:50.29
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8
  [6]
12.83
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6+1.3
12.64
PB KøbenhavnKøbenhavn17.6+0.7
12.99
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6+1.5
12.78
KøbenhavnKøbenhavn19.8+1.0
13.09
HvidovreHvidovre27.8+0.3
12.91
HvidovreHvidovre27.8+1.4
Højdespring  [6]
1.41
i
PB HelsingørHelsingør11.3
1.44
PB TårnbyTårnby6.5
1.41
BallerupBallerup28.5
1.20
KøbenhavnKøbenhavn17.6
1.41
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7
1.42
KøbenhavnKøbenhavn19.8
Længdespring  [12]
4.39
i
PB HvidovreHvidovre15.1
4.34
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE11.2
3.94
i
HelsingørHelsingør11.3
4.30
PB TårnbyTårnby7.50.0
4.50
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6+1.2
4.51
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6-2.0
4.55
PB KøbenhavnKøbenhavn18.60.0
4.80
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE30.6-2.0
4.50
KøbenhavnKøbenhavn20.8+1.4
4.77
w
KøbenhavnKøbenhavn20.8+2.8
4.70
GreveGreve16.90.0
4.99
w
GreveGreve16.9+2.6
Trespring   [1]
10.74
PB GreveGreve1.10+1.9
Kuglestød 3.0 kg  [2]
5.60
PB KøbenhavnKøbenhavn1.6
7.39
i
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8
Spydkast 500 gram  [2]
17.58
PB FrederiksbergFrederiksberg3.6
19.39
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.65   Aarhus30.12.204
60 m
Inde7.47   DR22 DUR DUR-18Randers16.1.215
100 m
Ude12.08   Hvidovre1.8.200.028
200 m
Ude25.08   Aalborg13.9.200.049
Inde25.38   Göteborg/FH, SWE1.2.2022
800 m
Ude2:50.29   København20.8.17
Højdespring
Ude1.44   Tårnby6.5.17
Inde1.44   København7.1.18
Længdespring
Ude5.45   Ballerup22.9.18+0.7
Inde5.55   Skive23.2.1934
Trespring
Ude10.83   Frederiksberg3.6.18+1.8
Inde10.76   Skive25.2.1846
4 x 200 m stafet
Inde1:40.17   Odense23.2.20

80 m
Ude10.08   Göteborg/U, SWE30.6.18+1.31
60 m hæk 76.2 cm
Inde9.63   København7.1.18
Kuglestød 3.0 kg
Ude8.11   København7.6.18
Inde8.09   Greve1.10.17
Spydkast 500 gram
Ude26.35   Greve29.9.18

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 204
Per disciplin:
50 m:5
60 m:41
80 m:4
100 m:54
200 m:28
800 m:2
60 m hæk 76.2 cm:1
:10
Højdespring:8
Længdespring:31
Trespring :6
Kuglestød 3.0 kg:6
Spydkast 500 gram:4
4 x 100 m stafet:3
4 x 200 m stafet:1

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2019 6
12.66 2
h2
12.42
DM 2020 5
12.08 2
h2
12.20
200 m
DM 2019 5
25.42 4
h1
25.50
Inde
60 m
DMi 2020 4
7.60 1
h4
7.60
4 x 200 m stafet
DMi 2020 2
1:40.17

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2020 1
17
12.12
200 m
DMU 2020 1
17
25.08
Inde
60 m
iDMU 2019 2
17
7.71 1
17
h1
7.78
iDMU 2020 1
17
7.69
17
7.65
200 m
iDMU 2019 1
17
r4
25.53
iDMU 2020 2
17
25.60
Længdespring
iDMU 2019 4
17
5.55