Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Astrid Glenner-Frandsen

Født: 11 april 1993

Klub: Sparta Atletik & Løb

Tidligere klubber:
KIF - København ‐17.6.2020

  •  2 DM‐guld
  •  2 DM‐sølv
  •  2 DM‐bronze
  •  4 IDM‐guld
  •  1 IDM‐sølv

resultater 2021

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2021

60 m  [9]
7.40
i
PB RandersRanders16.1
7.38
i
PB RandersRanders16.1
7.41
i
OdenseOdense23.1
7.33
i
DR PB OdenseOdense23.1
7.46
i
Wien, AUTWien, AUT30.1
7.42
i
Wien, AUTWien, AUT30.1
7.35
i
DMiRandersDMi, Randers20.2
7.36
i
iEMToruń, POLiEM, Toruń, POL7.3
7.32
i
DR PB (94)iEMToruń, POLiEM, Toruń, POL7.3
200 m  [4]
24.20
i
RandersRanders16.1
24.05
i
PB OdenseOdense23.1
24.06
i
Wien, AUTWien, AUT30.1
24.19
i
DMiRandersDMi, Randers20.2

2020

60 m  [8]
7.54
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
7.49
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
7.47
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
7.51
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
7.41
i
PB v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2
7.51
i
Berlin, GERBerlin, GER14.2
7.55
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2
7.43
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2
100 m  [12]
11.91
SB FrederiksbergFrederiksberg18.6-0.2
11.80 mix
SB FrederiksbergFrederiksberg18.6+0.7
11.68
SB BoysenOslo, NORBoysen, Oslo, NOR30.6+1.1
11.75
KøbenhavnKøbenhavn4.7+0.7
11.74
w
KøbenhavnKøbenhavn4.7+2.4
11.64
w
TårnbyTårnby11.7+4.1
11.66
SB GreveGreve12.7+1.6
12.05 mix
KøbenhavnKøbenhavn27.7-1.9
11.59
SB HvidovreHvidovre1.8+0.3
11.62
Bruxelles, BELBruxelles, BEL9.8+1.2
12.01
DMKøbenhavnDM, København15.8-1.2
11.66
DMKøbenhavnDM, København15.8+1.7
200 m  [8]
24.24
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE1.2
24.34
i
v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2
24.44
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2
24.31
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2
23.83
PB BoysenOslo, NORBoysen, Oslo, NOR30.6+1.1
23.92
w
GreveGreve12.7+4.0
24.06
w
HvidovreHvidovre2.8+3.2
24.51
Bruxelles, BELBruxelles, BEL9.8-0.2

2019

60 m  [11]
7.54
i
PB Lund, SWELund, SWE12.1
7.50
i
PB Lund, SWELund, SWE12.1
7.51
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1
7.54
i
Växjö, SWEVäxjö, SWE19.1
7.46
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.51
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
7.53
i
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL3.2
7.48
i
RIGReykjavik, ISLRIG, Reykjavik, ISL3.2
7.48
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2
7.50
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2
7.48
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2
100 m  [15]
12.07
SB Oordegem, BELOordegem, BEL25.50.0
11.90
SB Oordegem, BELOordegem, BEL25.5+0.3
11.71
PB OdenseOdense1.6-0.3
11.39
DR PB Skara, SWESkara, SWE6.6+1.9
11.33
w
Skara, SWESkara, SWE6.6+2.6
11.74
KøbenhavnKøbenhavn18.6-1.8
11.76
KøbenhavnKøbenhavn18.6-0.5
11.73
EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR23.6-1.3
11.76
EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR25.6-1.3
11.85
FolksamVarberg, SWEFolksam, Varberg, SWE15.7-0.2
11.79
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-1.1
11.83
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7-2.3
12.00
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8-1.9
11.57
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.80.0
11.66
OdenseOdense7.9-0.1
200 m  [7]
24.28
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
24.18
i
PB v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2
23.93
PB OdenseOdense1.6+1.6
23.84
PB FolksamVarberg, SWEFolksam, Varberg, SWE15.7+1.2
24.17
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7+1.5
24.06
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7-0.1
24.10
OdenseOdense7.9+0.4
4 x 100 m stafet  [6]
43.90
DR PB WorldRYokohama, JPNWorldR, Yokohama, JPN11.5
 Denmark
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
45.32
WorldRYokohama, JPNWorldR, Yokohama, JPN12.5
 Denmark
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer
DNF
Oslo, NOROslo, NOR4.6
 Denmark
Louise Østergård, Astrid Glenner-Frandsen
Mette Graversgaard, Emma Beiter Bomme
44.88
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard
44.38
Meet ParisParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8
 Denmark
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft
Astrid Glenner-Frandsen, Mathilde U. Kramer
43.92
VMDoha, QATVM, Doha, QAT4.10
 Denmark
Astrid Glenner-Frandsen, Ida Kathrine Karstoft
Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer

2018

100 m  [17]
12.21
SB Fullerton, CAFullerton, CA5.5+1.2
12.35
Azusa, CAAzusa, CA11.5+0.5
12.37
Los Angeles, CALos Angeles, CA12.5-0.4
11.86
w
Redlands, CARedlands, CA17.5+3.3
12.26
KøbenhavnKøbenhavn26.6-0.2
12.28
KøbenhavnKøbenhavn26.6+0.7
12.05
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6+2.6
11.99
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6+4.5
12.12
SB ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE8.7+0.3
12.06
w
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE8.7+2.7
12.36
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE18.70.0
12.28
Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE18.7-1.9
12.02
SB KøbenhavnKøbenhavn18.8+1.4
12.09
KøbenhavnKøbenhavn18.8+0.7
12.18
DMOdenseDM, Odense25.8-0.2
11.80
PB DMOdenseDM, Odense25.8+1.7
12.08
KøbenhavnKøbenhavn8.9-2.9
150 m  [2]
17.94
PB (27)KøbenhavnKøbenhavn19.8+0.9
18.07
PB KøbenhavnKøbenhavn19.8+0.3
200 m  [8]
25.05
SB Fullerton, CAFullerton, CA5.5+1.5
25.02
SB Los Angeles, CALos Angeles, CA12.5-0.3
24.81
w
Redlands, CARedlands, CA17.5+2.1
25.16
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7-0.1
24.89
SB Stockholm/S, SWEStockholm/S, SWE18.7-1.1
25.28
DMOdenseDM, Odense26.8+0.9
24.43
PB DMOdenseDM, Odense26.8+1.7
24.46
KøbenhavnKøbenhavn8.9+1.6
Længdespring  [2]
4.82
PB KøbenhavnKøbenhavn8.9+1.6
4.96
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9+2.4

2017

50 m  [2]
6.73
i
PB HvidovreHvidovre15.1
6.74
i
HvidovreHvidovre15.1
60 m  [3]
7.90
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE21.1
7.89
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1
7.92
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2
100 m  [16]
12.58
SB TårnbyTårnby16.5-2.5
12.26
SB KøbenhavnKøbenhavn31.5+1.8
12.45
FrederiksbergFrederiksberg3.6-0.6
12.61
FrederiksbergFrederiksberg3.6-1.5
12.12
PB HvidovreHvidovre10.6+0.5
12.00
PB HvidovreHvidovre10.6+0.8
12.24
KøbenhavnKøbenhavn20.6+0.9
11.98
PB EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6+1.3
11.98
=PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7+1.7
12.15
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7+1.5
12.18
KøbenhavnKøbenhavn10.8-0.2
11.91
w
Manchester, GBRManchester, GBR16.8+2.2
12.18
WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE23.80.0
12.22
DMAalborgDM, Aalborg2.9-1.3
12.13
DMAalborgDM, Aalborg2.9-0.5
12.32
OdenseOdense9.90.0
200 m  [10]
25.28
i
PB Växjö, SWEVäxjö, SWE22.1
25.74
i
SkiveSkive18.2
25.06
w
OdenseOdense21.5+3.0
25.07
w
KøbenhavnKøbenhavn31.5+2.9
24.67
w
HvidovreHvidovre11.6+2.6
24.57
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7+1.9
24.55
PB WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE25.8-3.2
24.61
DMAalborgDM, Aalborg3.90.0
24.81
DMAalborgDM, Aalborg3.90.0
24.94
OdenseOdense9.9
4 x 100 m stafet  [2]
45.88
SB Manchester, GBRManchester, GBR16.8
 Denmark
Louise Østergård, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard
46.29
WUGTaipei, TPEWUG, Taipei, TPE27.8
 Denmark
Annemarie Nissen, Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen, Mette Graversgaard

2016

100 m  [10]
12.47
SB AalborgAalborg21.5-0.7
12.23
PB HvidovreHvidovre11.6-2.1
12.32
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6+1.2
12.24
AarhusAarhus25.60.0
12.40
AarhusAarhus25.60.0
12.46
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7-0.7
12.39
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7-1.1
12.39
KøbenhavnKøbenhavn20.8+0.2
12.51
AarhusAarhus27.8-1.6
12.45
AarhusAarhus27.8-1.6
150 m  [1]
19.28
PB KøbenhavnKøbenhavn20.8-1.0
200 m  [5]
25.30
SB DT AalborgDT , Aalborg21.5-0.8
24.91
PB HvidovreHvidovre11.6+1.9
25.14
AarhusAarhus25.60.0
25.02
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7-0.6
25.64
AarhusAarhus27.8+1.2

2015

60 m  [8]
8.06
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1
8.01
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE31.1
8.05
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE31.1
8.04
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2
8.05
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2
7.95
i
SB SkiveSkive21.2
7.97
i
SB SkiveSkive21.2
7.91
i
=PB SkiveSkive7.3
100 m  [21]
12.62
PB TårnbyTårnby2.5+1.1
12.74
TårnbyTårnby2.5+1.7
12.54
w
EsbjergEsbjerg17.5+2.3
12.53
PB AarhusAarhus23.5-0.6
12.71
AarhusAarhus23.5-3.6
12.67
KøbenhavnKøbenhavn27.5+0.3
12.55
HvidovreHvidovre13.6-0.1
12.62
HvidovreHvidovre13.60.0
12.51
PB Halmstad, SWEHalmstad, SWE28.6+0.3
12.55
Halmstad, SWEHalmstad, SWE28.6+0.3
12.57
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7+0.3
12.69
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7-0.8
12.84
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7-1.6
12.69
KøbenhavnKøbenhavn5.8-0.2
12.54
KøbenhavnKøbenhavn5.8+1.7
12.65
AarhusAarhus8.80.0
12.55
AarhusAarhus8.8-0.7
12.54
OdenseOdense16.8-1.0
12.30
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre22.80.0
12.33
HvidovreHvidovre22.8+1.2
12.36
KøbenhavnKøbenhavn5.9+1.2
200 m  [16]
26.26
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1
26.48
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE7.2
26.18
i
SkiveSkive21.2
26.01
i
PB SkiveSkive21.2
26.26
i
SkiveSkive7.3
25.57
PB EsbjergEsbjerg17.50.0
25.82
AarhusAarhus23.5-2.4
26.03
KøbenhavnKøbenhavn27.5+1.2
25.82
Halmstad, SWEHalmstad, SWE28.6+0.5
25.50
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE3.7+1.2
25.58
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7+2.0
25.83
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE10.7+1.6
25.93
AarhusAarhus8.8+1.9
26.00
AarhusAarhus8.8-1.3
25.07
PB OdenseOdense16.8+0.4
25.75
HvidovreHvidovre22.8-0.5

2014

60 m  [6]
8.18
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
8.04
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2
8.03
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2
7.95
i
PB SkiveSkive22.2
7.92
i
PB SkiveSkive22.2
7.91
i
PB SkiveSkive1.3
200 m  [3]
26.57
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE25.1
26.29
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE8.2
26.13
i
PB SkiveSkive1.3

2013

60 m  [1]
8.11
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
100 m  [8]
12.89
SB HvidovreHvidovre11.5+0.9
12.72
PB KøbenhavnKøbenhavn20.60.0
12.85
KøbenhavnKøbenhavn16.8-0.8
13.17
KøbenhavnKøbenhavn24.8-1.0
13.25
KøbenhavnKøbenhavn24.8-1.4
13.01
AarhusAarhus31.8-1.0
12.85
AarhusAarhus31.8-1.9
13.11
KøbenhavnKøbenhavn7.9-4.1
200 m  [5]
26.50
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
27.67
SB HvidovreHvidovre11.50.0
27.31
KøbenhavnKøbenhavn24.8-3.3
26.95
SB KøbenhavnKøbenhavn24.8-3.0
26.31
PB AarhusAarhus31.8+0.1

2012

60 m  [3]
8.05
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1
8.12
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1
8.33
i
SkiveSkive3.3
100 m  [8]
12.77
PB TårnbyTårnby5.50.0
12.62
w
OdenseOdense13.5+2.2
12.75
PB FrederiksbergFrederiksberg29.50.0
12.92
HelsingørHelsingør2.60.0
13.03
FrederiksbergFrederiksberg9.6-1.8
12.98
GreveGreve23.6-1.5
12.86
HvidovreHvidovre1.9+1.8
12.95
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9+2.8
200 m  [6]
26.76
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE28.1
26.90
i
SkiveSkive3.3
26.29
w
OdenseOdense13.5+3.1
27.49
SB HvidovreHvidovre1.80.0
26.97
w
HvidovreHvidovre1.9+3.6
27.06
w
KøbenhavnKøbenhavn8.9+3.1

2011

60 m  [1]
8.17
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1
100 m  [4]
13.2h
HerlufsholmHerlufsholm21.5-2.4
13.21
SB BallerupBallerup18.6-1.7
13.19
SB OdenseOdense27.8-0.3
13.21
SkiveSkive10.11-3.5
200 m  [2]
27.67
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1
27.21
SB SkiveSkive10.11-2.2
Længdespring  [1]
4.46
SB HerlufsholmHerlufsholm21.5+1.6

2010

Længdespring  [1]
4.26
SB KøbenhavnKøbenhavn29.9+1.6

2009

60 m  [3]
8.24
i
PB HelsingørHelsingør17.1
8.17
i
PB SkiveSkive28.2
8.05
i
PB SkiveSkive28.2
100 m  [3]
12.94
PB RønneRønne17.5+1.4
12.87
PB KøgeKøge13.6+1.7
13.11
AalborgAalborg13.9+1.2
200 m  [5]
Uregelmæssighed: Oversized track
27.24
i
BallerupBallerup23.1
27.00
i
PB SkiveSkive28.2
26.81
PB TårnbyTårnby4.50.0
26.96
RønneRønne17.5+1.1
26.11
w
KøgeKøge13.6+2.8
Længdespring  [3]
4.24
i
PB HelsingørHelsingør17.1
4.29
i
PB BallerupBallerup23.1
4.54
PB TårnbyTårnby4.5-1.3

2008

60 m  [1]
8.64
i
PB SkiveSkive15.2
100 m  [2]
12.82
w
GreveGreve27.9+3.9
12.88
w
GreveGreve27.9+2.6
200 m  [2]
28.45
i
PB SkiveSkive15.2
27.74
PB OdenseOdense15.6+2.0
Trespring   [2]
8.99
i
PB SkiveSkive15.2
9.23
w
GreveGreve27.9+3.7

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.73   Hvidovre15.1.177
60 m
Inde7.32   DRToruń, POL7.3.211
100 m
Ude11.39   DRSkara, SWE6.6.19+1.91
200 m
Ude23.83   Oslo, NOR30.6.20+1.15
Inde24.05   Odense23.1.214
Længdespring
Ude4.82   København8.9.18+1.6
Inde4.29   Ballerup23.1.09
Trespring
Inde8.99   Skive15.2.08
4 x 100 m stafet
Ude43.90   DRYokohama, JPN11.5.19

150 m
Ude17.94   København19.8.18+0.94

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 273
Per disciplin:
50 m:2
60 m:54
100 m:116
150 m:3
200 m:81
Længdespring:7
Trespring :2
4 x 100 m stafet:8

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2017 2
12.13 2
h2
12.22
DM 2018 3
11.80 1
h3
12.18
DM 2019 1
11.83 1
h2
11.79
DM 2020 2
11.66 1
h1
12.01
200 m
DM 2017
3
h3
24.81 4
h1
24.61
DM 2018 3
24.43 1
h3
25.28
DM 2019 1
24.06 1
h2
24.17
Inde
60 m
DMi 2017 2
B
7.92
DMi 2019 2
7.48 1
h2
7.50
DMi 2020 1
7.43 1
h2
7.55
DMi 2021 1
7.35
200 m
DMi 2020 1
24.31 1
h2
24.44
DMi 2021 1
24.19

Ungdom
Ude
100 m
DMU 2015
2
22
h2
12.30

Internationale stævner

Ude
100 m
EM-Hold Div 1 2017
3
h2
11.98
EM-Hold Div 2 2019 6
12.00
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2019 3
B
44.88
VM 2019
6
h1
43.92
Inde
60 m
iEM 2021
5
s1
7.32 5
h3
7.36