Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Andreas Martinsen

Født: 17 juli 1990

Klub: Aarhus 1900 Atletik og Løb

  • 110 m hæk 91.4 cm Nr. 4 til Ungdoms VM 2007
  •  10 DM‐guld
  •  3 DM‐sølv
  •  8 IDM‐guld

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

110 m hæk  [3]
14.31
SB DMKøbenhavnDM, København15.8-1.7
14.13
SB AarhusAarhus6.9-1.7
14.02
SB HanžekovićZagreb, CROHanžeković, Zagreb, CRO15.90.0
4 x 100 m stafet  [1]
40.24
DR PB AarhusAarhus6.9
 Aarhus 1900 Atletik/Motion
Steffen Udengaard Knudsen, Andreas Martinsen
Simon Hansen, Kojo Musah
4 x 400 m stafet  [1]
3:26.16
SB AarhusAarhus6.9
 Aarhus 1900 Atletik/Motion
Lasse Møller Alm, Steffen Udengaard Knudsen
Torúr Mortensen, Andreas Martinsen

2019

60 m  [1]
7.25
i
SB AarhusAarhus29.12
100 m  [2]
14.83
SB HillerødHillerød23.90.0
14.46
SB GreveGreve29.9-1.5
200 m  [2]
30.51
SB HillerødHillerød23.9-0.5
29.83
SB GreveGreve28.9-0.9
1000 m  [1]
3:57.52
PB HillerødHillerød23.9
60 m hæk  [9]
7.95
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
7.96
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE27.1
8.03
i
Mondeville, FRAMondeville, FRA2.2
7.96
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2
7.92
i
SB Athlone, IRLAthlone, IRL13.2
7.95
i
Athlone, IRLAthlone, IRL13.2
7.86
i
SB DMiSkiveDMi, Skive16.2
7.87
i
iEMGlasgow, GBRiEM, Glasgow, GBR2.3
7.96
i
iEMGlasgow, GBRiEM, Glasgow, GBR3.3
110 m hæk  [14]
13.98
SB SzewinskaBydgoszcz, POLSzewinska, Bydgoszcz, POL12.6-2.2
14.14
SzewinskaBydgoszcz, POLSzewinska, Bydgoszcz, POL12.6-2.1
DQ
KøbenhavnKøbenhavn18.6-0.4
13.95
SB EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR23.6+1.3
13.89
SB EGMinsk, BLREG, Minsk, BLR25.6-0.7
13.91
Kortrijk, BELKortrijk, BEL13.7+1.4
13.99
Oslo, NOROslo, NOR17.7+0.6
13.77
SB Oslo, NOROslo, NOR17.7+0.4
13.91
Leverkusen, GERLeverkusen, GER24.7-1.4
13.73
SB Leverkusen, GERLeverkusen, GER24.7+1.0
14.06
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7+0.6
13.88
Loughborough, GBRLoughborough, GBR6.8+1.3
DNF
Loughborough, GBRLoughborough, GBR6.8
13.87
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8-1.1

2018

200 m  [4]
21.59
w
AarhusAarhus15.8+2.2
22.32
w
DMOdenseDM, Odense26.8+3.3
21.74
SB DMOdenseDM, Odense26.8+1.5
22.20
KøbenhavnKøbenhavn8.9+1.2
110 m hæk  [16]
14.25
SB SkiveSkive19.5+1.6
14.02
SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER26.5+1.2
13.92
SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER26.5+1.0
14.07
EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL29.5-1.2
13.92
=SB AarhusAarhus5.6+1.6
13.93
AarhusAarhus5.6+0.7
14.10
Hérouville, FRAHérouville, FRA14.6+1.7
14.08
Hérouville, FRAHérouville, FRA14.6-1.0
14.03
Tübingen, GERTübingen, GER16.6-0.4
14.16
Kortrijk, BELKortrijk, BEL14.7-1.9
14.00
Naimette-Xhovémont, BELNaimette-Xhovémont, BEL18.7+0.2
13.94
Loughborough, GBRLoughborough, GBR25.7+1.2
13.95
Loughborough, GBRLoughborough, GBR25.7-0.2
14.16
Trond Mohn GameBergen, NORTrond Mohn Game, Bergen, NOR22.8-0.4
13.87
SB DMOdenseDM, Odense26.8+1.4
14.19
KøbenhavnKøbenhavn8.9+0.8

2017

60 m hæk  [10]
7.86
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1
7.85
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE29.1
7.83
i
SB Mondeville, FRAMondeville, FRA4.2
7.84
i
Mondeville, FRAMondeville, FRA4.2
7.71
i
SB v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2
7.77
i
Łódź, POLŁódź, POL16.2
7.79
i
Łódź, POLŁódź, POL16.2
7.78
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2
7.68
i
DR PB (30)iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB3.3
7.68
i
=DR =PB iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB3.3
110 m hæk  [17]
13.78
SB SpeckeLisse, NEDSpecke, Lisse, NED13.5-0.5
13.86
OdenseOdense21.5+1.6
13.82
CityGManchester, GBRCityG, Manchester, GBR26.5+1.0
13.82
Weinheim, GERWeinheim, GER27.5+0.1
13.78
=SB Weinheim, GERWeinheim, GER27.5+1.2
13.66
SB AarhusAarhus2.6+1.1
13.59
w
Skara, SWESkara, SWE6.6+3.7
13.64
w
Skara, SWESkara, SWE6.6+2.1
13.66
=SB Genève, SUIGenève, SUI10.6-0.5
13.59
w
Hérouville, FRAHérouville, FRA15.6+2.7
13.61
SB Hérouville, FRAHérouville, FRA15.6+1.3
13.50
DR PB (56)KøbenhavnKøbenhavn20.6+1.0
13.68
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN23.6+2.0
13.64
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6-0.2
13.55
GSpikeOstrava, CZEGSpike, Ostrava, CZE28.6+0.6
13.90
Bruxelles, BELBruxelles, BEL9.7-1.7
DNF
JoensuuGJoensuu, FINJoensuuG, Joensuu, FIN12.7+2.5

2016

60 m hæk  [15]
8.02
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE31.1
DNF
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE31.1
7.88
i
SB Florø, NORFlorø, NOR6.2
8.08
i
Florø, NORFlorø, NOR6.2
8.03
i
v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2
7.93
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE14.2
7.87
i
SB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE14.2
7.81
i
AarhusAarhus18.2
7.80
i
SB AarhusAarhus18.2
7.69
i
DR PB (45)Bærum, NORBærum, NOR21.2
7.87
i
Bærum, NORBærum, NOR21.2
7.79
i
DMiSkiveDMi, Skive27.2
7.86
i
Beograd, SRBBeograd, SRB1.3
7.74
i
iVMPortland, ORiVM, Portland, OR19.3
7.75
i
iVMPortland, ORiVM, Portland, OR20.3
110 m hæk  [19]
13.91
SB Belfast, GBRBelfast, GBR7.5-0.8
14.16
Belfast, GBRBelfast, GBR7.5-1.7
13.73
w
CityGManchester, GBRCityG, Manchester, GBR20.5+2.9
13.74
SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER28.50.0
14.07
KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER28.50.0
13.86
Skara, SWESkara, SWE6.6+1.3
13.87
Skara, SWESkara, SWE6.6+1.2
14.07
Genève, SUIGenève, SUI11.6-0.6
13.83
Genève, SUIGenève, SUI11.6-1.8
13.59
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6+2.9
13.69
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København18.6+4.2
13.92
AarhusAarhus25.6-1.0
DNS
PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN29.6+0.1
13.65
SB EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED8.7+0.3
13.89
EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED9.7-0.5
13.80
Oordegem, BELOordegem, BEL11.7+1.4
14.04
Oordegem, BELOordegem, BEL11.7-0.4
14.12
DMAarhusDM, Aarhus28.8+0.1
14.03
w
KøbenhavnKøbenhavn10.9+3.4

2015

60 m  [3]
7.18
i
SB AarhusAarhus29.12
7.04
i
=PB SkiveSkive21.2
7.13
i
SkiveSkive21.2
50 m hæk  [2]
6.86
i
SB AarhusAarhus29.12
6.77
i
DR PB (1)AarhusAarhus12.2
60 m hæk  [13]
8.08
i
SB AarhusAarhus29.12
8.07
i
SB AarhusAarhus29.12
7.97
i
SB Wien, AUTWien, AUT31.1
7.93
i
SB Wien, AUTWien, AUT31.1
7.97
i
ElánBratislava, SVKElán, Bratislava, SVK1.2
7.96
i
ElánBratislava, SVKElán, Bratislava, SVK1.2
7.88
i
PB FlandersGent, BELFlanders, Gent, BEL7.2
7.83
i
PB FlandersGent, BELFlanders, Gent, BEL7.2
7.94
i
AarhusAarhus12.2
7.87
i
v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2
7.84
i
DMiSkiveDMi, Skive21.2
7.83
i
=PB iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE6.3
7.73
i
DR PB (49)iEMPraha, CZEiEM, Praha, CZE6.3
110 m hæk  [20]
14.19
SB Nordic ChallAarhusNordic Chall, Aarhus23.5-1.1
13.98
SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER30.50.0
14.15
KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER30.5-2.2
14.22
AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI6.6-2.3
13.98
=SB AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI6.6+1.3
13.88
SB EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL14.6+0.8
13.71
SB EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL21.6-1.0
13.74
w
PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN25.6+2.2
13.66
DR PB PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN25.6-0.3
13.93
SidłoSopot, POLSidło, Sopot, POL27.6-0.1
13.84
SidłoSopot, POLSidło, Sopot, POL27.6-0.6
13.55
DR PB (66)VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE5.7+1.1
13.59
w
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE5.7+2.1
13.82
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI14.70.0
13.67
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR18.7+1.7
13.64
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR18.7+1.1
13.71
RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL1.8+1.0
13.58
RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL1.8+0.7
13.59
CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8+1.4
13.68
DMAarhusDM, Aarhus9.8+1.9
4 x 200 m stafet  [1]
1:25.10
i
DR PB v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2
 Denmark
Morten Dalgaard Madsen, Andreas Martinsen
Emil Strøm, Nick Ekelund-Arenander

2014

60 m  [5]
7.19
i
SB AarhusAarhus29.12
7.23
i
SB AarhusAarhus29.12
7.08
i
PB AarhusAarhus13.2
7.04
i
PB SkiveSkive22.2
7.08
i
=PB SkiveSkive22.2
100 m  [1]
10.87
SB AabenraaAabenraa6.9-0.7
200 m  [2]
22.02
SB AabenraaAabenraa31.5+2.0
21.74
SB AabenraaAabenraa6.9+0.2
50 m hæk  [1]
6.87
i
SB AarhusAarhus29.12
60 m hæk  [12]
8.11
i
SB AarhusAarhus29.12
8.09
i
SB AarhusAarhus29.12
7.96
i
SB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE26.1
7.99
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE26.1
8.05
i
GuglLinz, AUTGugl, Linz, AUT30.1
7.97
i
GuglLinz, AUTGugl, Linz, AUT30.1
7.99
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2
7.89
i
PB AarhusAarhus13.2
7.93
i
SB AarhusAarhus13.2
8.01
i
RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE15.2
7.98
i
RödBlåGöteborg/FH, SWERödBlå, Göteborg/FH, SWE15.2
7.97
i
DMiSkiveDMi, Skive23.2
110 m hæk  [21]
14.35
SB ATLAtlanta, GAATL, Atlanta, GA16.5+0.1
14.50
Tønsberg, NORTønsberg, NOR24.5+1.4
14.37
w
AabenraaAabenraa31.5+2.7
14.44
SparkassenRegensburg, GERSparkassen, Regensburg, GER7.6-1.2
14.53
SparkassenRegensburg, GERSparkassen, Regensburg, GER7.6-1.9
14.14
SB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE13.6+1.0
13.98
SB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE13.6+1.4
13.95
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6+0.7
14.00
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6+1.3
13.85
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE29.6-0.3
13.79
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER6.7+1.0
13.78
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER6.7+0.7
13.77
w
WindSprintSundsvall, SWEWindSprint, Sundsvall, SWE20.7+2.2
DNF
WindSprintSundsvall, SWEWindSprint, Sundsvall, SWE20.7+0.4
13.82
KøbenhavnKøbenhavn27.70.0
13.81
DMOdenseDM, Odense3.8+1.0
13.84
CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8-2.0
14.01
CoAGKøbenhavnCoAG, København6.80.0
13.97
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI13.8+0.7
13.85
w
FolksamUppsala, SWEFolksam, Uppsala, SWE23.8+2.8
14.28
AabenraaAabenraa6.9+0.6
  [1]
2:18.75
i
PB v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2
 Denmark
Emil Strøm, Andreas Martinsen
Philip Braun, Morten Jensen

2013

100 m  [3]
10.88
PB AabenraaAabenraa12.5-0.6
11.00
Oordegem, BELOordegem, BEL6.7-0.8
10.84
PB AarhusAarhus13.7+0.7
200 m  [4]
21.73
w
AabenraaAabenraa12.5+2.4
21.37
w
VibyViby13.7+2.7
21.79
PB DMAalborgDM, Aalborg28.70.0
21.11
PB DMAalborgDM, Aalborg28.7+0.6
400 m  [1]
48.91
PB AarhusAarhus21.8
50 m hæk  [1]
6.84
i
SB AarhusAarhus13.2
60 m hæk  [3]
7.98
i
AarhusAarhus13.2
7.93
i
SB AarhusAarhus13.2
7.94
i
DMiSkiveDMi, Skive23.2
110 m hæk  [19]
14.20
SB AabenraaAabenraa12.5+0.7
14.20
=SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER25.5+0.3
14.17
SB KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER25.5+1.6
14.06
SB Rhede, GERRhede, GER26.5+1.9
14.02
SB Rhede, GERRhede, GER26.5+1.9
13.88
w
AarhusAarhus29.5+2.5
13.94
PB AarhusAarhus29.50.0
13.94
=PB HelsingørHelsingør8.60.0
13.77
w
DLOslo, NORBislett, Oslo, NOR13.6+2.3
14.13
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE15.6-2.8
13.68
DR PB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU23.6+0.8
14.14
BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL6.7-2.0
13.96
ArenaGHilversum, NEDArenaG, Hilversum, NED7.7+0.7
14.01
SolidarietàLignano Sabbiadoro, ITASolidarietà, Lignano Sabbiadoro, ITA16.7-0.8
13.83
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR23.7+1.3
13.85
LEAPLoughborough, GBRLEAP, Loughborough, GBR23.7-0.4
13.77
DMAalborgDM, Aalborg28.7+0.7
13.75
CoAGKøbenhavnCoAG, København1.80.0
14.29
DécaNationValence, FRADécaNation, Valence, FRA31.8-1.3
4 x 100 m stafet  [1]
41.25
SB EM-Hold Div 2Kaunas, LTUEM-Hold Div 2, Kaunas, LTU22.6
 Denmark
Frederik Schou-Nielsen, Andreas Martinsen
Kasper Olsen, Morten Jensen

2012

60 m  [2]
7.18
i
SB SkiveSkive3.3
7.10
i
PB SkiveSkive3.3
50 m hæk  [2]
6.87
i
DUR-21 PB AarhusAarhus27.12
6.80
i
DR22 PB (18)AarhusAarhus16.2
60 m hæk  [11]
8.07
i
AarhusAarhus27.12
8.00
i
DUR-21 PB AarhusAarhus27.12
8.13
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE29.1
8.05
i
PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE29.1
8.06
i
AarhusAarhus8.2
8.02
i
ASVÖWien, AUTASVÖ, Wien, AUT11.2
8.10
i
ASVÖWien, AUTASVÖ, Wien, AUT11.2
8.03
i
AarhusAarhus16.2
7.96
i
DR22 PB AarhusAarhus16.2
7.90
i
DR22 DUR-22 PB DMiSkiveDMi, Skive25.2
8.01
i
SkiveSkive3.3
110 m hæk  [7]
14.25
SB AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI2.6+1.4
14.37
AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI2.6+0.9
14.41
RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUIRésisprint, La Chaux-de-Fonds, SUI3.6-0.8
14.32
FolksamHässleholm, SWEFolksam, Hässleholm, SWE6.6+0.1
14.41
DLOslo, NORBislett, Oslo, NOR7.6+1.0
14.18
w
HvidovreHvidovre8.6+3.2
14.16
DUR-22 SB Ried, AUTRied, AUT16.6-0.9
Kuglestød  [1]
11.15
SB AabenraaAabenraa13.5

2011

100 m  [2]
11.18
SB ÅrhusÅrhus16.8-1.7
11.17
SB OdenseOdense27.8-1.2
200 m  [2]
21.92
PB ÅrhusÅrhus16.8-0.7
22.14
OdenseOdense27.8-1.4
400 m  [2]
52.08
SB KøbenhavnKøbenhavn14.5
49.57
SB OdenseOdense27.8
60 m hæk  [10]
8.12
i
PB LondonGLondon, GBRLondonG, London, GBR29.1
8.20
i
Birmingham, GBRBirmingham, GBR5.2
8.09
i
PB BirmGBirmingham, GBRBirmG, Birmingham, GBR6.2
8.17
i
Road to 2013Göteborg/FH, SWERoad to 2013, Göteborg/FH, SWE12.2
8.10
i
Road to 2013Göteborg/FH, SWERoad to 2013, Göteborg/FH, SWE12.2
8.02
i
PB DMiSkiveDMi, Skive19.2
8.02
i
=PB DMiSkiveDMi, Skive19.2
8.15
i
AarhusAarhus23.2
8.21
i
AarhusAarhus23.2
8.38
i
iEMParis, FRAiEM, Paris, FRA4.3
110 m hæk  [18]
14.36
SB KøbenhavnKøbenhavn14.50.0
14.29
SB AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI28.5+0.9
14.24
SB AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI28.5+0.4
14.40
KøbenhavnKøbenhavn4.6-2.1
14.18
w
KøbenhavnKøbenhavn4.6+2.3
14.31
EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6-2.2
14.65
LottoNivelles, BELLotto, Nivelles, BEL25.6-1.1
14.57
VibyViby3.7-0.3
14.11
DUR-21 SB Chambéry, FRAChambéry, FRA10.70.0
14.30
DUR-21 Chambéry, FRAChambéry, FRA10.7-1.7
14.08
DUR-21 SB EM U20Ostrava, CZEEM U20, Ostrava, CZE15.7-0.3
14.10
DUR-21 EM U20Ostrava, CZEEM U20, Ostrava, CZE16.7-0.8
14.32
Wind SprintSundsvall, SWEWind Sprint, Sundsvall, SWE31.7+0.7
14.19
w
Wind SprintSundsvall, SWEWind Sprint, Sundsvall, SWE31.7+2.8
14.34
w
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE2.8+2.5
14.33
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE2.8
14.34
DMKøbenhavnDM, København7.8+0.5
14.21
DMKøbenhavnDM, København7.8+1.1
  [1]
24.55
PB ÅrhusÅrhus6.9+0.2
400 m hæk  [2]
54.62
PB KøbenhavnKøbenhavn14.5
57.07
OdenseOdense27.8
Længdespring  [1]
6.69
PB OdenseOdense27.80.0

2010

200 m  [1]
22.62
SB RandersRanders16.5-0.6
300 m  [1]
34.50
PB ÅrhusÅrhus31.8
400 m  [2]
49.52
PB ÅrhusÅrhus21.8
50.51
VejleVejle12.9
110 m hæk  [13]
14.23
SB ÅrhusÅrhus26.5-0.3
14.52
Chambéry, FRAChambéry, FRA4.7-1.4
14.27
Chambéry, FRAChambéry, FRA4.70.0
14.16
PB ArcobalenoCelle Ligure, ITAArcobaleno, Celle Ligure, ITA8.7+0.8
14.27
EAPDonnas, ITAEAP, Donnas, ITA10.7+1.6
14.34
DUR-20 DR22 Halmstad, SWEHalmstad, SWE17.7-1.9
14.53
DUR-20 DR22 Halmstad, SWEHalmstad, SWE17.7-1.7
13.96
DR22 DUR-20 PB Hurdles FestAarhusHurdles Fest, Aarhus21.7+1.6
14.27
DMOdenseDM, Odense8.8+0.8
14.48
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE10.8-0.4
14.46
CoAGKøbenhavnCoAG, København12.8+0.7
14.60
NMSöderhamn, SWENM, Söderhamn, SWE5.9-0.9
14.34
VejleVejle12.9-0.7
Længdespring  [1]
6.66
PB VejleVejle12.9+0.5
Kuglestød  [1]
10.88
SB AabenraaAabenraa27.6

2009

60 m  [1]
6.9h
i
AarhusAarhus12.2
100 m  [2]
11.06
i
PB Florø, NORFlorø, NOR21.2
10.90
w
EsbjergEsbjerg6.9+2.9
200 m  [3]
22.08
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1
22.23
i
London, GBRLondon, GBR1.2
22.75
i
SkiveSkive28.2
60 m hæk  [2]
8.17
i
PB (34)NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE25.1
8.28
i
NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE25.1
60 m hæk 99.1 cm  [4]
8.19
i
SB Eng ChBirmingham, GBREng Ch, Birmingham, GBR14.2
8.02
i
PB Florø, NORFlorø, NOR21.2
7.91
i
DUR DUR-19 PB (14)Florø, NORFlorø, NOR21.2
7.91
i
DUR DUR-19 =PB DMUiSkiveDMUi, Skive28.2
110 m hæk 99.1 cm  [11]
14.23
SB BIGBedford, GBRBIG, Bedford, GBR31.5-1.2
13.88
SB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER14.6-0.5
13.78
PB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER14.6+0.3
14.00
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6+0.7
13.68
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6+0.9
13.82
w
GLOslo, NORBislett, Oslo, NOR3.7+2.5
13.71
DUR-19 EM U20Novi Sad, SRBEM U20, Novi Sad, SRB24.7+1.1
13.49
DUR DUR-19 PB (14) (14)EM U20Novi Sad, SRBEM U20, Novi Sad, SRB24.7+1.7
DNF
EM U20Novi Sad, SRBEM U20, Novi Sad, SRB25.7+1.1
13.86
w
CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8+2.9
13.87
NordicCVaasa, FINNordicC, Vaasa, FIN23.8+0.7
110 m hæk  [1]
14.18
DUR PB (21)DMOdenseDM, Odense30.8+0.7
400 m hæk  [1]
55.39
PB EsbjergEsbjerg6.9
Kuglestød  [2]
11.19
PB VejleVejle16.5
9.67
EsbjergEsbjerg25.9
Diskoskast 2.0 kg  [1]
27.18
PB EsbjergEsbjerg25.9
Vægtkast 15.89 kg  [1]
7.44
SB EsbjergEsbjerg25.9
Hammerkast 7.26 kg  [1]
26.03
PB EsbjergEsbjerg25.9
Spydkast 800 gram  [1]
37.26
SB EsbjergEsbjerg25.9
Kaste 5-kamp  [1]
1965
PB EsbjergEsbjerg25.9
26.03 9.67 27.18 37.26 7.44

2008

50 m  [1]
6.25
i
PB AarhusAarhus28.2
60 m  [2]
7.21
i
PB SkiveSkive15.2
7.20
i
PB AarhusAarhus28.2
100 m  [1]
11.11
PB ÅrhusÅrhus20.5+0.8
200 m  [4]
22.67
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE9.2
22.28
PB SkiveSkive11.50.0
21.7h
AalborgAalborg14.6-1.4
21.7h
AalborgAalborg14.6-1.4
50 m hæk  [1]
6.82
i
DUR-17 PB ÅrhusÅrhus29.12
60 m hæk 99.1 cm  [1]
8.09
i
PB Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE9.2
110 m hæk 99.1 cm  [6]
14.29
PB BIGBedford, GBRBIG, Bedford, GBR1.6-0.7
14.36
Oslo, NOROslo, NOR7.6-0.9
14.05
DUR-18 PB BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER22.6+0.4
13.83
DUR-18 PB (32) (30)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER22.6+1.4
13.95
VM U20Bydgoszcz, POLVM U20, Bydgoszcz, POL11.7-1.0
13.83
=PB VM U20Bydgoszcz, POLVM U20, Bydgoszcz, POL12.7-0.9
110 m hæk  [2]
15.05
PB DT AarhusDT , Aarhus10.5+1.8
14.92
PB AalborgAalborg14.6+0.5
Kuglestød  [2]
10.45
PB HolstebroHolstebro6.9
10.33
EsbjergEsbjerg27.9
Diskoskast 2.0 kg  [1]
22.68
PB EsbjergEsbjerg27.9
Vægtkast 15.89 kg  [1]
8.20
PB EsbjergEsbjerg27.9
Hammerkast 7.26 kg  [1]
24.88
PB EsbjergEsbjerg27.9
Spydkast 800 gram  [2]
32.20
PB HolstebroHolstebro6.9
37.46
PB EsbjergEsbjerg27.9

2007

50 m hæk  [1]
7.04
i
DUR-16 PB ÅrhusÅrhus30.12
110 m hæk 91.4 cm  [7]
14.13
PB Den Haag, NEDDen Haag, NED27.5
14.08
PB Den Haag, NEDDen Haag, NED27.5+0.8
14.19
DUR-17 VM U18Ostrava, CZEVM U18, Ostrava, CZE11.7-0.2
14.03
DUR-17 PB VM U18Ostrava, CZEVM U18, Ostrava, CZE11.7-1.0
13.86
DUR-17 PB (16) (16) (16)VM U18Ostrava, CZEVM U18, Ostrava, CZE12.7-0.2
14.05
w
EYOFBeograd, SRBEYOF, Beograd, SRB23.7+2.8
13.96
EYOFBeograd, SRBEYOF, Beograd, SRB25.7+0.6
110 m hæk 99.1 cm  [1]
14.58
PB v3NatEsbjergv3Nat, Esbjerg2.9+1.3
110 m hæk  [1]
15.11
PB (16)DMOdenseDM, Odense5.8+0.1

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

50 m
Inde6.25   Aarhus28.2.0843
60 m
Inde7.04   Skive22.2.1438
100 m
Ude10.84   Aarhus13.7.13+0.7
200 m
Ude21.11   Aalborg28.7.13+0.611
Inde22.08   Malmö/A, SWE24.1.0922
400 m
Ude48.91   Aarhus21.8.13
1000 m
Ude3:57.52   Hillerød23.9.19
50 m hæk
Inde6.77   DRAarhus12.2.151
60 m hæk
Inde7.68   DRBeograd, SRB3.3.171
110 m hæk
Ude13.50   DRKøbenhavn20.6.17+1.01
400 m hæk
Ude54.62   København14.5.11
Længdespring
Ude6.69   Odense27.8.110.0
Kuglestød
Ude11.19   Vejle16.5.09
Diskoskast 2.0 kg
Ude27.18   Esbjerg25.9.09
Vægtkast 15.89 kg
Ude8.20   Esbjerg27.9.08
Hammerkast 7.26 kg
Ude26.03   Esbjerg25.9.09
Spydkast 800 gram
Ude37.46   Esbjerg27.9.08
4 x 100 m stafet
Ude40.24   DRAarhus6.9.20
4 x 200 m stafet
Inde1:25.10   DRBærum, NOR14.2.15
Kaste 5-kamp
Ude1965   Esbjerg25.9.09

100 m
Inde11.06   Florø, NOR21.2.092
300 m
Ude34.50   Århus31.8.1012
50 m hæk
Inde6.82   DUR-17Århus29.12.071
60 m hæk 99.1 cm
Inde7.91   DUR DUR-19Florø, NOR21.2.091
110 m hæk 91.4 cm
Ude13.86   DUR-17Ostrava, CZE12.7.07-0.21
110 m hæk 99.1 cm
Ude13.49   DUR DUR-19Novi Sad, SRB24.7.09+1.71

bedste resultater



Antal resultater i databasen: 376
Per disciplin:
50 m:1
60 m:14
100 m:11
200 m:22
300 m:1
400 m:5
1000 m:1
50 m hæk:2
50 m hæk:6
60 m hæk:85
60 m hæk 99.1 cm:5
110 m hæk 91.4 cm:7
110 m hæk 99.1 cm:18
110 m hæk:171
:1
400 m hæk:3
Længdespring:2
Kuglestød:6
Diskoskast 2.0 kg:2
Vægtkast 15.89 kg:2
Hammerkast 7.26 kg:2
Spydkast 800 gram:3
4 x 100 m stafet:2
4 x 200 m stafet:1
:1
4 x 400 m stafet:1
Kaste 5-kamp:1

Danske mesterskaber

Ude
200 m
DM 2013 2
21.11 1
h2
21.79
DM 2018 2
21.74 2
h2
22.32w
110 m hæk
DM 2007 2
15.11
DM 2009 1
14.18
DM 2010 1
14.27
DM 2011 1
14.21 1
h2
14.34
DM 2013 1
13.77
DM 2014 1
13.81
DM 2015 1
13.68
DM 2016 1
14.12
DM 2018 1
13.87
DM 2019 1
14.06
DM 2020 1
14.31
Inde
60 m hæk
DMi 2011 1
8.02 1
h1
8.02
DMi 2012 1
7.90
DMi 2013 1
7.94
DMi 2014 1
7.97
DMi 2015 1
7.84
DMi 2016 1
7.79
DMi 2017 1
7.78
DMi 2019 1
7.86
60 m hæk 99.1 cm
DMUi 2009 1
19
7.91

Internationale stævner

Ude
110 m hæk
EM-Hold Div 2 2011 3
14.31
EM-Hold Div 2 2013 2
13.68
EM 2014
7
h4
13.97
EM-Hold Div 2 2014 4
13.95
EM-Hold Div 2 2015 1
13.71
EM 2016
7
s3
13.89 3
h1
13.65
EM-Hold Div 1 2017 1
13.64 1
h2
13.68
EM-Hold Div 2 2019 2
13.87
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2013 6
41.25
Inde
60 m hæk
iEM 2011
7
h1
8.38
iEM 2015
6
s2
7.73 3
h1
7.83
iVM 2016
8
s2
7.75 3
h2
7.74
iEM 2017 8
7.68 2
h3
7.68
iEM 2019
8
s2
7.96 6
h4
7.87

Ude
110 m hæk 91.4 cm
EYOF 2007 3
17
13.96 3
17
h1
14.05w
VM U18 2007 4
17
13.86 3
17
s1
14.03 1
17
h4
14.19
110 m hæk 99.1 cm
VM U20 2008
3
19
s1
13.83 4
19
h7
13.95
EM U20 2009
5
19
s2
13.49 1
19
h4
13.71
19
DNF
110 m hæk
EM U20 2011
7
22
s1
14.10 4
22
h1
14.08