Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Andreas Bube

Født: 13 juli 1987

Klub: Bagsværd Atletik Club

  •  800 m EM‐sølv 2012
  •  800 m EM inde‐sølv 2017

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

600 m  [1]
1:18.14
SB (22)GyulaiSzékesfehérvár, HUNGyulai, Székesfehérvár, HUN19.8
800 m  [5]
1:48.73
i
SB (67)v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2
1:49.55
i
Val-de-Reuil, FRAVal-de-Reuil, FRA14.2
1:54.94
i
DMiOdenseDMi, Odense22.2
1:50.70
i
DMiOdenseDMi, Odense23.2
1:50.49
SB DMKøbenhavnDM, København16.8

2019

400 m  [2]
49.12
SB BallerupBallerup2.6
51.15
HolteHolte8.9
600 m  [1]
1:18.92
SB (23)BagsværdBagsværd18.5
800 m  [22]
1:47.43
i
SB (31)Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER2.2
1:48.19
i
Madrid, ESPMadrid, ESP8.2
1:49.75
i
v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2
1:54.78
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2
1:49.73
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2
1:48.33
i
iEMGlasgow, GBRiEM, Glasgow, GBR1.3
1:50.18
i
iEMGlasgow, GBRiEM, Glasgow, GBR2.3
1:47.67
i
iEMGlasgow, GBRiEM, Glasgow, GBR3.3
1:47.53
SB Bergen, NORBergen, NOR22.5
1:49.72
BallerupBallerup2.6
1:47.94
Montreuil, FRAMontreuil, FRA11.6
1:48.05
Next GenerationNijmegen, NEDNext Generation, Nijmegen, NED15.6
1:46.58
SB Tomblaine, FRATomblaine, FRA22.6
1:47.72
Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7
1:47.99
Joensuu, FINJoensuu, FIN24.7
2:02.83
DMEsbjergDM, Esbjerg27.7
2:01.37
DMEsbjergDM, Esbjerg28.7
1:48.59
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8
1:48.07
Szczecin, POLSzczecin, POL15.8
1:47.50
HanžekovićZagreb, CROHanžeković, Zagreb, CRO3.9
1:46.95
Andújar, ESPAndújar, ESP6.9
1:58.09
HolteHolte8.9
Højdespring  [1]
1.44
PB HolteHolte8.9

2018

400 m  [1]
49.10
SB TårnbyTårnby20.5
800 m  [17]
1:49.19
i
SB v3NatUppsala, SWEv3Nat, Uppsala, SWE11.2
1:48.98
i
SB (91)Toruń, POLToruń, POL15.2
1:57.51
i
DMiSkiveDMi, Skive17.2
1:50.76
i
DMiSkiveDMi, Skive18.2
1:49.31
SB TårnbyTårnby20.5
1:46.44
SB EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL29.5
1:46.43
SB KusocChorzów, POLKusoc, Chorzów, POL8.6
1:46.66
BauhausStockholm, SWEBauhaus, Stockholm, SWE10.6
1:46.38
SB BestsellerGoleniów, POLBestseller, Goleniów, POL20.6
1:48.22
Sollentuna, SWESollentuna, SWE28.6
1:47.25
SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI9.7
1:47.94
EMBerlin, GEREM, Berlin, GER9.8
1:46.40
EMBerlin, GEREM, Berlin, GER10.8
1:45.92
SB (62)EMBerlin, GEREM, Berlin, GER11.8
1:46.39
SkolimowskaChorzów, POLSkolimowska, Chorzów, POL22.8
1:54.68
DMOdenseDM, Odense25.8
1:51.64
DMOdenseDM, Odense26.8
1500 m  [1]
3:57.02
SB TårnbyTårnby20.5
  [1]
3:59
PB Fifth AvenueNew York, NYFifth Avenue, New York, NY9.9

2017

800 m  [17]
1:47.19
i
PB (18)Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER4.2
Uregelmæssighed: Oversized track
1:50.52
i
v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2
1:57.73
i
SkiveSkive18.2
1:52.34
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2
1:47.30
i
Madrid, ESPMadrid, ESP24.2
1:48.68
i
iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB3.3
1:49.42
i
iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB4.3
1:49.32
i
iEMBeograd, SRBiEM, Beograd, SRB5.3
1:54.35
SB OdenseOdense21.5
1:47.21
SB Montreuil, FRAMontreuil, FRA1.6
1:47.33
DLRoma, ITAGGala, Roma, ITA8.6
1:49.14
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6
1:46.65
SB Tomblaine, FRATomblaine, FRA28.6
1:47.54
Luzern, SUILuzern, SUI11.7
1:46.39
SB Bellinzona, SUIBellinzona, SUI18.7
1:48.93
Oslo, NOROslo, NOR5.8
1:52.40
Manchester, GBRManchester, GBR16.8
1500 m  [1]
3:55.23
SB OdenseOdense21.5
4 x 400 m stafet  [1]
DNS
EM-Hold Div 1Vaasa, FINEM-Hold Div 1, Vaasa, FIN25.6
 Denmark
Nicolai Trock Hartling, Kojo Musah
Nick Jensen, Andreas Bube

2016

400 m  [2]
48.28
SB BagsværdBagsværd22.5
50.50
BagsværdBagsværd11.9
800 m  [18]
1:48.57
i
SB (70)PSD BankDüsseldorf, GERPSD Bank, Düsseldorf, GER3.2
1:49.29
i
IPMKarlsruhe, GERIPM, Karlsruhe, GER6.2
1:48.61
i
v3NatVäxjö, SWEv3Nat, Växjö, SWE13.2
1:52.37
i
DMiSkiveDMi, Skive28.2
1:47.39
SB AnhaltDessau, GERAnhalt, Dessau, GER27.5
1:46.87
SB Montreuil, FRAMontreuil, FRA7.6
1:46.79
SB SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI14.6
1:46.21
SB KusocSzczecin, POLKusoc, Szczecin, POL18.6
1:48.36
EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED7.7
1:47.55
EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED8.7
1:47.16
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE27.7
1:46.67
OLRio de Janeiro, BRAOL, Rio de Janeiro, BRA12.8
1:45.87
SB (66)OLRio de Janeiro, BRAOL, Rio de Janeiro, BRA13.8
1:53.68
DMAarhusDM, Aarhus27.8
1:50.26
DMAarhusDM, Aarhus28.8
1:47.88
QuerciaRovereto, ITAQuercia, Rovereto, ITA6.9
1:47.80
Rovereto, ITARovereto, ITA6.9
1:58.21
BagsværdBagsværd11.9
1500 m  [2]
3:43.05
i
PB (72)Spała, POLSpała, POL20.2
4:24.17
SB BagsværdBagsværd11.9

2015

400 m  [1]
49.34
SB BallerupBallerup17.5
600 m  [1]
1:18.93
SB (48)GSpikeOstrava, CZEGSpike, Ostrava, CZE26.5
800 m  [14]
2:06.25
SB BallerupBallerup17.5
1:47.46
SB FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED24.5
1:47.40
SB DLOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6
1:50.38
EM-Hold Div 2Stara Zagora, BULEM-Hold Div 2, Stara Zagora, BUL21.6
1:46.24
SB FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE25.6
1:46.30
ArcobalenoBoissano, ITAArcobaleno, Boissano, ITA1.7
1:47.73
CitySCork, IRLCityS, Cork, IRL7.7
DNF
GuldenspKortrijk, BELGuldensp, Kortrijk, BEL11.7
1:46.32
CastelliBellinzona, SUICastelli, Bellinzona, SUI21.7
1:45.78
SB (65)BauhausStockholm, SWEBauhaus, Stockholm, SWE30.7
1:47.78
CoAGKøbenhavnCoAG, København5.8
1:54.41
DMAarhusDM, Aarhus8.8
1:50.38
DMAarhusDM, Aarhus9.8
1:48.94
VMBeijing, CHNVM, Beijing, CHN22.8

2014

400 m  [1]
48.24
SB BallerupBallerup1.6
600 m  [1]
1:16.15
PB (9)DLBirmingham, GBRSainsbury's, Birmingham, GBR24.8
800 m  [15]
1:48.29
SB ATLCharlottesville, VAATL, Charlottesville, VA9.5
1:48.70
Oslo, NOROslo, NOR22.5
1:54.09
BallerupBallerup1.6
1:46.49
SB FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED8.6
1:48.08
Göteborg GPGöteborg/S, SWEGöteborg GP, Göteborg/S, SWE14.6
1:52.03
Braunschweig, GERBraunschweig, GER21.6
1:52.02
EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6
1:46.23
SB FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE26.6
1:46.56
GyulaiSzékesfehérvár, HUNGyulai, Székesfehérvár, HUN8.7
1:48.99
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE16.7
1:47.50
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI12.8
1:46.09
SB EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI13.8
1:45.21
SB (30)EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI15.8
1:46.59
DNGStockholm, SWEDNG, Stockholm, SWE21.8
1:47.13
HanzekovicZagreb, CROHanzekovic, Zagreb, CRO2.9
1500 m  [1]
3:42.33
PB ATLBloomington, INATL, Bloomington, IN2.5
4 x 400 m stafet  [2]
3:07.57
SB EM-Hold Div 2Rīga, LATEM-Hold Div 2, Rīga, LAT22.6
 Denmark
Nicolai Trock Hartling, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
3:08.12
EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI16.8
 Denmark
Festus Asante, Andreas Bube
Nick Ekelund-Arenander, Nicklas Hyde

2013

800 m  [6]
1:50.13
i
SB Mondeville, FRAMondeville, FRA2.2
1:47.82
i
SB (35)BAGPBirmingham, GBRBAGP, Birmingham, GBR16.2
1:49.53
i
XL-GalanStockholm/G, SWEXL-Galan, Stockholm/G, SWE21.2
1:53.57
i
SkiveSkive23.2
1:51.36
i
DMiSkiveDMi, Skive24.2
1:51.88
i
iEMGöteborg/Sc, SWEiEM, Göteborg/Sc, SWE1.3

2012

800 m  [24]
1:47.81
i
PB PSD BankDüsseldorf, GERPSD Bank, Düsseldorf, GER10.2
1:47.62
i
PB Pas de CalaisLiévin, FRAPas de Calais, Liévin, FRA14.2
1:47.50
i
PB (26)IFAMGent, BELIFAM, Gent, BEL18.2
1:47.88
i
XL GalanStockholm/G, SWEXL Galan, Stockholm/G, SWE23.2
1:55.91
i
SkiveSkive25.2
1:52.20
i
DMiSkiveDMi, Skive26.2
1:48.19
SB Super GPKawasaki, JPNSuper GP, Kawasaki, JPN6.5
1:44.99
PB DLDoha, QATDiamond, Doha, QAT11.5
1:45.27
ColorfulDaegu, KORColorful, Daegu, KOR16.5
1:46.78
DLShanghai, CHNDiamond, Shanghai, CHN19.5
1:45.81
DLRoma, ITAGGala, Roma, ITA31.5
1:45.18
MétropoleVilleneuve d'Ascq, FRAMétropole, Villeneuve d'Ascq, FRA9.6
1:46.51
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN27.6
1:48.48
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN28.6
1:48.69
EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN29.6
1:44.89
PB (31)DLMonaco, MONHerc, Monaco, MON20.7
1:46.40
OLLondon, GBROL, London, GBR6.8
1:46.01
DNGStockholm, SWEDNG, Stockholm, SWE17.8
1:46.77
CoAGKøbenhavnCoAG, København21.8
1:54.23
KøbenhavnKøbenhavn25.8
1:56.51
DMKøbenhavnDM, København26.8
1:45.12
ISTAFBerlin, GERISTAF, Berlin, GER2.9
1:45.33
QuerciaRovereto, ITAQuercia, Rovereto, ITA4.9
1:45.32
Rieti 2012Rieti, ITARieti 2012, Rieti, ITA9.9

2011

300 m  [1]
38.12
SB TårnbyTårnby7.5
400 m  [2]
50.30
SB GreveGreve15.5
48.85
SB KøbenhavnKøbenhavn3.6
800 m  [22]
1:52.16
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE22.1
1:50.11
i
PB PallasspMalmö/A, SWEPallassp, Malmö/A, SWE30.1
1:49.16
i
PB (95)ClassicWien, AUTClassic, Wien, AUT1.2
1:51.66
i
DMiSkiveDMi, Skive19.2
1:53.88
i
DMiSkiveDMi, Skive20.2
1:49.67
i
XL-GalanStockholm/G, SWEXL-Galan, Stockholm/G, SWE22.2
1:53.18
i
iEMParis, FRAiEM, Paris, FRA4.3
2:01.62
SB GreveGreve15.5
1:50.00
SB UNKNOWN, UNKNOWN, 25.5
2:00.76
KøbenhavnKøbenhavn3.6
1:50.37
EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6
1:47.88
PB KeienUden, NEDKeien, Uden, NED2.7
1:46.93
PB BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR9.7
1:46.77
PB Pergine Valsugana, ITAPergine Valsugana, ITA23.7
1:46.10
PB Gentse FeestenGent, BELGentse Feesten, Gent, BEL30.7
1:46.49
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE2.8
1:54.38
KøbenhavnKøbenhavn6.8
1:49.36
DMKøbenhavnDM, København7.8
1:47.56
CoAGKøbenhavnCoAG, København11.8
1:46.64
VMDaegu, KORVM, Daegu, KOR27.8
1:45.48
PB VMDaegu, KORVM, Daegu, KOR28.8
1:45.04
PB (27)DLBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL16.9
1500 m  [2]
3:44.7h
PB ÅrhusÅrhus17.7
3:44.7h
=PB AarhusAarhus17.7
4 x 400 m stafet  [2]
3:09.27
SB EM-Hold Div 2Novi Sad, SRBEM-Hold Div 2, Novi Sad, SRB19.6
 Denmark
Jacob Riis, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander
3:07.08
DR PB KeienUden, NEDKeien, Uden, NED2.7
 Denmark
Jacob Riis, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Nick Ekelund-Arenander

2010

100 m  [2]
11.18
SB TårnbyTårnby1.5-0.9
11.11
w
TårnbyTårnby1.5+2.7
200 m  [5]
22.22
i
SB Malmö, SWEMalmö, SWE24.1
22.33
i
Malmö, SWEMalmö, SWE31.1
22.46
i
Göteborg, SWEGöteborg, SWE13.2
22.35
i
SkiveSkive28.2
22.52
i
SkiveSkive28.2
300 m  [1]
34.09
SB TårnbyTårnby1.5
400 m  [7]
49.54
i
SB Göteborg, SWEGöteborg, SWE13.2
48.47
i
SB DMiSkiveDMi, Skive28.2
47.79
SB KøbenhavnKøbenhavn4.6
48.79
EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT19.6
47.79
=SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE3.7
47.68
SB DMOdenseDM, Odense7.8
50.27
OdenseOdense7.8
800 m  [14]
1:58.37
SB EsbjergEsbjerg15.5
1:51.48
SB ÅrhusÅrhus24.5
1:52.50
Manchester, GBRManchester, GBR29.5
1:54.76
KøbenhavnKøbenhavn4.6
1:49.68
SB BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR12.6
1:52.40
EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT20.6
1:49.93
FrederiksbergFrederiksberg24.6
1:49.58
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE4.7
1:49.86
BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR10.7
1:51.91
EMBarcelona, ESPEM, Barcelona, ESP28.7
1:57.99
OdenseOdense7.8
1:52.26
DMOdenseDM, Odense8.8
DNF
FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE10.8
1:49.63
CoAGKøbenhavnCoAG, København12.8
4 x 400 m stafet  [3]
3:09.60
SB GPOsaka, JPNGP, Osaka, JPN8.5
 Denmark
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde
Andreas Bube, Jacob Riis
3:08.62
SB EM-Hold Div 3Marsa, MLTEM-Hold Div 3, Marsa, MLT20.6
 Denmark
Jacob Riis, Andreas Bube
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde
3:09.04
EMBarcelona, ESPEM, Barcelona, ESP31.7
 Denmark
Jacob Riis, Andreas Bube
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde

2009

100 m  [3]
11.06
PB TårnbyTårnby4.5-0.5
11.18
PB TårnbyTårnby4.5+0.6
11.17
BagsværdBagsværd20.8-0.6
200 m  [11]
22.37
i
SB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE24.1
22.55
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1
22.08
i
PB DMiSkiveDMi, Skive28.2
22.28
i
SkiveSkive28.2
21.85
PB LyngbyGLyngbyLyngbyG, Lyngby31.5+1.2
21.85
=PB Bergen, NORBergen, NOR5.6+0.5
21.94
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE28.6-1.4
21.68
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE28.6-2.7
21.81
BagsværdBagsværd20.8-0.4
21.78
DMOdenseDM, Odense30.80.0
22.27
OdenseOdense30.80.0
300 m  [3]
34.14
PB (71)TårnbyGTårnbyTårnbyG, Tårnby4.5
33.24
PB FrederiksbergFrederiksberg2.7
33.40
ÅrhusÅrhus12.8
400 m  [23]
48.05
i
PB NCCMalmö/A, SWENCC, Malmö/A, SWE24.1
48.34
i
Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE31.1
48.20
i
Göteborg/FH, SWEGöteborg/FH, SWE14.2
48.56
i
GEGalanStockholm/G, SWEGEGalan, Stockholm/G, SWE18.2
48.93
i
KA2spKarlskrona, SWEKA2sp, Karlskrona, SWE21.2
47.95
i
PB DMiSkiveDMi, Skive1.3
48.02
i
iEMTorino, ITAiEM, Torino, ITA6.3
48.4h
OdenseOdense16.5
48.4h
OdenseOdense16.5
47.20
SB Bergen, NORBergen, NOR7.6
47.11
PB FolksamGöteborg/S, SWEFolksam, Göteborg/S, SWE9.6
47.39
AarhusAarhus14.6
47.06
PB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH20.6
47.24
FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE25.6
47.30
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE27.6
46.48
PB BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL4.7
47.15
Eindhoven, NEDEindhoven, NED12.7
47.18
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU16.7
46.97
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU16.7
47.45
FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE23.7
47.87
DMOdenseDM, Odense29.8
48.84
OdenseOdense30.8
47.85
AalborgAalborg13.9
800 m  [3]
1:48.48
PB BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR30.5
1:50.45
CoAGKøbenhavnCoAG, København6.8
1:55.38
AalborgAalborg13.9
400 m hæk  [1]
55.86
SB AalborgAalborg13.9
4 x 400 m stafet  [2]
3:09.09
SB EM-Hold Div 3Sarajevo, BIHEM-Hold Div 3, Sarajevo, BIH21.6
 Denmark
Jacob Riis, Nicklas Hyde
Daniel B. Christensen, Andreas Bube
3:17.15
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU18.7
 Denmark
Nick Ekelund-Arenander, Steven Kwasi-Korang
Andreas Bube, Matias B. Reedtz

2008

100 m  [1]
10.8h
Motala, SWEMotala, SWE30.7-1.1
200 m  [8]
22.33
i
=PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE19.1
22.21
i
PB Malmö/A, SWEMalmö/A, SWE26.1
22.35
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2
22.36
i
DMiSkiveDMi, Skive16.2
21.90
PB BagsværdBagsværd8.6+0.9
22.25
OdenseOdense15.60.0
21.91
NorwayGOslo, NORNorwayG, Oslo, NOR16.8-0.8
22.30
HvidovreHvidovre14.9-1.9
300 m  [1]
34.29
PB (78)TårnbyTårnby3.5
400 m  [13]
49.72
i
SB DMiSkiveDMi, Skive17.2
48.62
SB DT AarhusDT , Aarhus10.5
48.03
SB RoskildeRoskilde24.5
47.76
SB AarhusAarhus5.6
48.95
OdenseOdense15.6
47.50
PB FolksamKarlstad, SWEFolksam, Karlstad, SWE28.7
50.18
DMKøbenhavnDM, København2.8
48.24
DMKøbenhavnDM, København2.8
47.70
NorwayGOslo, NORNorwayG, Oslo, NOR17.8
47.58
Gävle, SWEGävle, SWE23.8
47.53
ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus4.9
47.13
PB NMTampere, FINNM, Tampere, FIN6.9
47.16
HvidovreHvidovre14.9
800 m  [1]
1:57.20
SB OdenseOdense15.6
400 m hæk  [5]
55.54
SB DT AarhusDT , Aarhus10.5
56.90
KøbenhavnKøbenhavn2.8
54.77
SB DMKøbenhavnDM, København3.8
53.68
SB BagsværdBagsværd31.8
52.46
SB NMTampere, FINNM, Tampere, FIN6.9
4 x 400 m stafet  [2]
3:12.14
SB EuregioNeerpelt, BELEuregio, Neerpelt, BEL31.5
 Denmark
Steffen Jørgensen, Nicklas Hyde
Thomas Cortebeeck, Andreas Bube
3:08.76
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST22.6
 Denmark
Andreas Bube, Jacob Riis
Daniel B. Christensen, Nicklas Hyde

2007

200 m  [1]
22.33
i
PB NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE17.2
400 m  [7]
49.11
i
PB NCMalmö/A, SWENC, Malmö/A, SWE18.2
47.98
SB OdenseOdense13.5
47.77
PB LyngbyGLyngbyLyngbyG, Lyngby2.6
47.51
PB ECp-2OdenseECp-2, Odense23.6
48.20
ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus29.6
49.10
DMOdenseDM, Odense4.8
47.68
DMOdenseDM, Odense4.8
800 m  [3]
1:51.45
PB LyngbyGLyngbyLyngbyG, Lyngby2.6
1:50.64
PB CoAGKøbenhavnCoAG, København13.6
1:52.82
ECp-2OdenseECp-2, Odense24.6
400 m hæk  [6]
53.52
SB OdenseOdense13.5
52.96
SB FolksamSollentuna, SWEFolksam, Sollentuna, SWE27.6
53.81
ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus29.6
52.98
ÖresundsspHelsingborg, SWEÖresundssp, Helsingborg, SWE6.7
52.81
SB EM U20Debrecen, HUNEM U20, Debrecen, HUN13.7
52.41
PB DMOdenseDM, Odense5.8
4 x 400 m stafet  [1]
3:10.75
SB ECp-2OdenseECp-2, Odense24.6
 Denmark
Espen Gatzwiller, Andreas Bube
Nicklas Hyde, Steffen Jørgensen

2006

200 m  [1]
21.92
w
DMUHvidovreDMU, Hvidovre10.9+3.3
400 m  [6]
48.56
SB KøbenhavnKøbenhavn12.5
48.69
DMOdenseDM, Odense22.7
48.24
SB DMOdenseDM, Odense22.7
48.62
Aalg GPAalborgAalg GP, Aalborg28.7
48.77
NordenkampenEskilstuna, SWENordenkampen, Eskilstuna, SWE3.9
47.82
PB DMUHvidovreDMU, Hvidovre9.9
400 m hæk  [8]
54.09
SB BowermanKøbenhavnBowerman, København6.6
53.73
SB ÅrhusGAarhusÅrhusG, Aarhus6.7
53.32
SB DLVMannheim, GERDLV, Mannheim, GER8.7
53.40
DMOdenseDM, Odense23.7
52.79
SB VM U20Beijing, CHNVM U20, Beijing, CHN16.8
53.35
VM U20Beijing, CHNVM U20, Beijing, CHN17.8
53.85
NordenkampenEskilstuna, SWENordenkampen, Eskilstuna, SWE2.9
54.10
DMUHvidovreDMU, Hvidovre9.9
4 x 400 m stafet  [2]
3:16.78
DLVMannheim, GERDLV, Mannheim, GER8.7
 Denmark
Rasmus Olsen, Anders Bøvling
Daniel B. Christensen, Andreas Bube
3:16.94
VM U20Beijing, CHNVM U20, Beijing, CHN19.8
 Denmark
Rasmus Olsen, Anders Bøvling
Daniel B. Christensen, Andreas Bube

2005

400 m  [6]
48.55
PB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE2.7
48.27
PB DMOdenseDM, Odense30.7
48.48
Jablonec, CZEJablonec, CZE20.8
48.41
CoAGKøbenhavnCoAG, København23.8
48.06
PB NordicC-jKristiansand, NORNordicC-j, Kristiansand, NOR27.8
47.97
PB ECCC-BTuzla, BIHECCC-B, Tuzla, BIH17.9
400 m hæk  [9]
53.24
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST18.6
52.92
SB VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE1.7
53.10
ÖSPHelsingborg, SWEÖSP, Helsingborg, SWE8.7
53.05
EM U20Kaunas, LTUEM U20, Kaunas, LTU21.7
52.90
=PB DMOdenseDM, Odense31.7
53.30
Jablonec, CZEJablonec, CZE20.8
53.58
NordicC-jKristiansand, NORNordicC-j, Kristiansand, NOR28.8
52.61
DUR-18 PB SkiveSkive3.9
52.75
ECCC-BTuzla, BIHECCC-B, Tuzla, BIH17.9
4 x 400 m stafet  [1]
3:13.30
SB ECp-2Tallinn, ESTECp-2, Tallinn, EST19.6
 Denmark
Jacob Riis, Steffen Jørgensen
Wilson Kipketer, Andreas Bube

2004

400 m hæk  [1]
54.21
SB DMKøbenhavnDM, København8.8

2003

400 m hæk  [1]
52.90
PB (20)DMOdenseDM, Odense31.7

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude11.06   Tårnby4.5.09-0.5
200 m
Ude21.68   Göteborg/U, SWE28.6.09-2.744
Inde22.08   Skive28.2.0922
400 m
Ude46.48   Oordegem, BEL4.7.095
Inde47.95   Skive1.3.097
800 m
Ude1:44.89   Monaco, MON20.7.122
Inde1:47.19   Karlsruhe, GER4.2.172
1500 m
Ude3:42.33   Bloomington, IN2.5.1416
Inde3:43.05   Spała, POL20.2.164
400 m hæk
Ude52.41   Odense5.8.0711
Højdespring
Ude1.44   Holte8.9.19
4 x 400 m stafet
Ude3:07.08   DRUden, NED2.7.11

300 m
Ude33.24   Frederiksberg2.7.093
600 m
Ude1:16.15   Birmingham, GBR24.8.141

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 350
Per disciplin:
100 m:6
200 m:26
300 m:6
400 m:71
600 m:4
800 m:181
1500 m:7
:1
400 m hæk:31
Højdespring:1
4 x 400 m stafet:16

Danske mesterskaber

Ude
200 m
DM 2009 3
21.78
400 m
DM 2005 2
48.27
DM 2006 1
48.24 1
h1
48.69
DM 2007 2
47.68 1
h2
49.10
DM 2008 2
48.24 1
h2
50.18
DM 2009 1
47.87
DM 2010 3
47.68
800 m
DM 2010 1
1:52.26
DM 2011 1
1:49.36
DM 2012 1
1:56.51
DM 2015 1
1:50.38 1
h1
1:54.41
DM 2016 1
1:50.26 1
h2
1:53.68
DM 2018 1
1:51.64 1
h2
1:54.68
DM 2019 1
2:01.37 1
h1
2:02.83
DM 2020 2
1:50.49
400 m hæk
DM 2003 1
52.90
DM 2004 2
54.21
DM 2005 1
52.90
DM 2006 1
53.40
DM 2007 1
52.41
DM 2008 2
54.77
Inde
200 m
DMi 2008 2
22.36 1
h7
22.35
DMi 2009 1
22.08
400 m
DMi 2008 3
49.72
DMi 2009 2
47.95
DMi 2010 2
48.47
800 m
DMi 2011 1
1:53.88 1
h1
1:51.66
DMi 2012 1
1:52.20
DMi 2013 1
1:51.36
DMi 2016 1
1:52.37
DMi 2017 1
1:52.34
DMi 2018 1
1:50.76 1
h1
1:57.51
DMi 2019 1
1:49.73 1
h2
1:54.78
DMi 2020 1
1:50.70 1
h1
1:54.94

Ungdom
Ude
200 m
DMU 2006 1
19
21.92w
400 m
DMU 2006 1
19
47.82
400 m hæk
DMU 2006 1
19
54.10

Internationale stævner

Ude
400 m
EM-Hold Div 3 2009 1
r2
47.06
EM-Hold Div 3 2010 1
r2
48.79
800 m
EM 2010
7
h4
1:51.91
EM-Hold Div 3 2010 3
r2
1:52.40
EM-Hold Div 2 2011 2
1:50.37
VM 2011
6
s1
1:45.48 2
h1
1:46.64
EM 2012 2
1:48.69 1
s3
1:48.48 2
h1
1:46.51
OL 2012
6
h4
1:46.40
EM 2014 4
1:45.21 3
s1
1:46.09 1
h4
1:47.50
EM-Hold Div 2 2014 3
1:52.02
EM-Hold Div 2 2015 1
1:50.38
VM 2015
5
h6
1:48.94
EM 2016
4
s2
1:47.55 2
h1
1:48.36
OL 2016
7
s2
1:45.87 2
h4
1:46.67
EM-Hold Div 1 2017 2
1:49.14
EM 2018 6
1:45.92 2
s1
1:46.40 2
h3
1:47.94
EM-Hold Div 2 2019 1
1:48.59
4 x 400 m stafet
EM-Hold Div 3 2009 1
r2
3:09.09
EM 2010
8
h2
3:09.04
EM-Hold Div 3 2010 1
r2
3:08.62
EM-Hold Div 2 2011 2
3:09.27
EM 2014
7
h1
3:08.12
EM-Hold Div 2 2014 1
3:07.57
EM-Hold Div 1 2017
B
DNS
Inde
400 m
iEM 2009
5
h1
48.02
800 m
iEM 2011
4
h5
1:53.18
iEM 2013
3
h4
1:51.88
iEM 2017 2
1:49.32 1
s2
1:49.42 4
h4
1:48.68
iEM 2019 5
1:47.67 2
s1
1:50.18 3
h1
1:48.33

Ude
400 m
EM U20 2009
7
22
s1
46.97 2
22
h2
47.18
400 m hæk
EM U20 2005
6
19
h1
53.05
VM U20 2006
7
19
s1
53.35 4
19
h1
52.79
EM U20 2007
8
22
h1
52.81
4 x 400 m stafet
VM U20 2006
6
19
h1
3:16.94
EM U20 2009
5
22
h1
3:17.15