Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Tazana Kamanga-Dyrbak

Født: 12 januar 2002

Klub: Sparta Atletik & Løb

  •  2 DM‐sølv

resultater 2020

Placering på verdens Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U20 Top-100 liste ( ) efter årsbedste,
Placering på verdens U18 Top-100 liste ( ) efter årsbedste

2020

100 m  [9]
10.67A
SB Nairobi, KENNairobi, KEN5.3+1.7
10.51A
w
Nairobi, KENNairobi, KEN5.3
10.40A
PB Nairobi, KENNairobi, KEN5.3+1.6
10.67
DMKøbenhavnDM, København15.8-0.5
10.43
DMKøbenhavnDM, København15.8+1.1
10.56
FrederiksbergFrederiksberg25.8+1.8
10.60
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK11.9+0.3
1DQ
PTSŠamorín, SVKPTS, Šamorín, SVK11.9+0.3
10.39
PB (16)Kladno, CZEKladno, CZE16.9+1.1
200 m  [7]
21.43
SB Sollentuna, SWESollentuna, SWE10.8-0.7
21.70
DMKøbenhavnDM, København16.8-0.9
20.93
w
DMKøbenhavnDM, København16.8+3.0
21.55
Marseille, FRAMarseille, FRA3.9-1.7
21.20
SB AarhusAarhus6.9-2.4
20.91
DUR DUR-18 PB Kladno, CZEKladno, CZE16.9-0.9
20.61A
DUR DUR-18 PB (31) (6)KeinoNairobi, KENKeino, Nairobi, KEN3.10+1.2
4 x 100 m stafet  [1]
40.36
DUR DUR-14 PB AarhusAarhus6.9
 Sparta AM
Sebastian Ree Pedersen, Frederik Schou-Nielsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak

2019

100 m  [8]
10.68
SB Loughborough, GBRLoughborough, GBR19.5+1.3
10.60
SB KøbenhavnKøbenhavn18.6-1.8
10.56
PB KøbenhavnKøbenhavn18.6-1.0
10.67
Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7+0.3
10.50
PB (15)EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE22.7+1.5
10.55
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE23.7+1.7
10.79
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8-2.0
10.56
DLParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8+0.2
200 m  [5]
21.23
SB ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP26.5+0.8
21.05
DUR-17 SB (86) (12)Karlstad, SWEKarlstad, SWE3.7+1.8
21.50
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE24.7-0.8
21.15
EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE25.7+0.6
21.16
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO11.8+0.5
4 x 100 m stafet  [5]
DQ
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP25.5
 Sparta AM
Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
40.98
SB Oslo, NOROslo, NOR4.6
 Denmark
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Albert Ranning
40.29
EM-Hold Div 2Varaždin, CROEM-Hold Div 2, Varaždin, CRO10.8
 Denmark
Tazana Kamanga-Dyrbak, Frederik Schou-Nielsen
Simon Hansen, Albert Ranning
41.32
V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8
 Denmark
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
Tobias Gorgone Larsen, Frederik Andersson
39.61
DR PB DLParis, FRAMeet Paris, Paris, FRA24.8
 Denmark
Andreas Trajkovski, Frederik Schou-Nielsen
Tazana Kamanga-Dyrbak, Kojo Musah

2018

100 m  [9]
10.98
PB KøbenhavnKøbenhavn7.6-0.3
10.65
PB HvidovreHvidovre9.6
10.92
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6+1.3
10.79
VUSGöteborg/U, SWEVUS, Göteborg/U, SWE30.6+1.2
10.89
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN5.7-0.5
10.86
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN5.7-0.6
10.78
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN6.7+0.3
10.58
PB (35)ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9+0.1
11.02
BallerupBallerup22.9-1.1
200 m  [8]
21.66
PB HvidovreHvidovre10.6
21.56
PB EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN6.7+1.6
21.31
w
EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN7.7+2.2
21.51
PB EM U18Győr, HUNEM U18, Győr, HUN7.7+1.9
20.99
DUR-16 PB (54) (10)NMHvidovreNM, Hvidovre12.8+2.0
21.52
ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9-2.0
21.68
YOGBuenos Aires, ARGYOG, Buenos Aires, ARG13.10-1.7
21.15
YOGBuenos Aires, ARGYOG, Buenos Aires, ARG16.10+0.1
4 x 100 m stafet  [2]
41.18
NMHvidovreNM, Hvidovre11.8
 Denmark
Daniel Andersen, Frederik Andersson
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak
41.47
DUR-19 DR22 ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP15.9
 Sparta AM
Oliver Chabert, Tobias Gorgone Larsen
Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak

2017

80 m  [2]
9.33
Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7+1.5
9.25
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE1.7+1.2
100 m  [5]
11.36
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7+1.5
11.40
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE9.7+3.4
11.41
HvidovreHvidovre26.8-0.4
11.42
HvidovreHvidovre26.8+1.0
11.30
PB GreveGreve30.9+2.0
200 m  [4]
22.54
PB Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7+1.1
22.36
w
Helsingborg, SWEHelsingborg, SWE8.7+3.5
22.97
HvidovreHvidovre27.8+2.0
23.30
GreveGreve1.10-1.6
300 m  [2]
36.59
PB Göteborg/U, SWEGöteborg/U, SWE2.7
36.84
HvidovreHvidovre26.8

Personlige rekorder

Placering på danske alletiders liste på dato

100 m
Ude10.39   Kladno, CZE16.9.20+1.16
200 m
Ude20.61A   DUR DUR-18Nairobi, KEN3.10.20+1.22
4 x 100 m stafet
Ude40.36   DUR DUR-14Aarhus6.9.20
Ude39.61   DRParis, FRA24.8.19

80 m
Ude9.25   Göteborg/U, SWE1.7.17+1.24
300 m
Ude36.59   Göteborg/U, SWE2.7.17

bedste resultater


Antal resultater i databasen: 67
Per disciplin:
80 m:2
100 m:31
200 m:24
300 m:2
4 x 100 m stafet:8

Danske mesterskaber

Ude
100 m
DM 2020 2
10.43 2
h1
10.67
200 m
DM 2020 2
20.93w 1
h1
21.70

Internationale stævner

Ude
200 m
EM-Hold Div 2 2019 2
21.16
4 x 100 m stafet
EM-Hold Div 2 2019 3
B
40.29

100 m
EM U18 2018 6
17
10.78 3
17
s1
10.86 2
17
h2
10.89
EYOF 2019 4
17
10.55 1
17
h3
10.50
200 m
EM U18 2018 4
17
21.51 2
17
s2
21.31w 1
17
h2
21.56
YOG 2018 4
17
r6
21.15 2
17
r1
21.68
EYOF 2019 2
17
21.15 1
17
h1
21.50